14. července 2016 5:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nebylo mu patnáct, tak nedostal slevu. Urputný aktivista opět zvítězil nad úřady

Aktivista Jakub Čech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivista Jakub Čech. | foto: Tomáš FraitMAFRA

PRAHA Chtěl získat slevu na poště, kvůli věku měl ale smůlu. Jen osoby starší patnácti let smějí být držiteli zákaznické karty, přečetl si tehdy čtrnáctiletý Jakub Čech, již proslulý svým úporným bojem proti úřadům. Protože mu takové jednání přišlo diskriminační, podal stížnost. A uspěl. Veřejná ochránkyně práv mu dala za pravdu, zjistil server Lidovky.cz.

Případem se bude ještě zabývat Úřad pro ochranu osobních údajů, přesto jde o další vítězství Jakuba Čecha nad úředníky, kteří mu kvůli věku odepírali možnosti, jaké mají dospělí. Poprvé to byl přístup k informacím od prostějovského magistrátu, podruhé tutéž radnici vyškolil, když upozornil na její nezákonnou směrnici.

Jeho poslední boj souvisí s Českou poštou. Před dvěma lety nemohl Jakub Čech, jakožto čtrnáctiletý chlapec, uplatnit slevu na poštovní služby. Nesplňoval podmínky pro získání zákaznické karty.

„Takové rozhodnutí považuji za diskriminační,“ napsal tehdy ve stížnosti adresované poště. Její ustanovení podle něj odporuje Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod.

Mladší patnácti let bez slevy

„Zatímco starší patnácti let mají zdarma slevu, mladší na to nemají nárok,“ uvedl dále s tím, že by věc měla být nahlížena stejnou optikou jako u vyzvedávání balíků a doporučeného psaní. Česká pošta loni totiž po stížnosti čtrnáctiletého mladíka zavedla nové pravidlo, které tuto službu umožňují i těm, kteří ještě nezískali občanský průkaz.

„Někomu to bude připadat jako maličkost, ale Česká pošta na zákaznickou kartu nabízí různé slevy a výhody, a není fér, aby člověk, který patnácti dosáhl, platil za balíček méně než ten, komu je třeba čtrnáct let,“ odůvodnil své rozhodnutí podat stížnost v rozhovoru pro server Lidovky.cz Čech.

Dnes již šestnáctiletý bojovník se proto obrátil na poštovní ombudsmanku, Český telekomunikační úřad (ČTÚ) i veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou. Všechny žádal o samé: aby Česká pošta změnila svá pravidla a slevu umožnila i nezletilým mladší patnácti let. Jenže instituce jeho přání i přes souhlas Šabatové nevyhověly.

Patnáctiletý aktivista Jakub Čech

ČTÚ totiž trvá na tom, že věková hranice pro žadatele o kartu má svůj jasný důvod. Tím je ochrana osobních údajů nezletilého. I poštovní ombudsmanka argumentuje těmi stejnými slovy.

Ochránkyně lidských práv Šabatová nicméně s tvrzením nesouhlasí. „Plošné uplatnění zákazu bez možnosti výjimek považuji za nepřiměřené, neboť v případě nezletilého mladšího 15 let by mohl souhlas se zpracováním osobních údajů udělit zákonný zástupce,“ uvedla ve zprávě o šetření „ve věci diskriminace z důvodu věku při poskytování služeb“ datované k 12. červenci. S dokumentem se redakce bezprostředně po jejím odeslání do rukou mladého aktivisty seznámila.

Změňte pravidla, říká Šabatová

Kromě toho dospěla k závěru, že ČTÚ pochybil, když jednání České pošty nepovažoval za diskriminační a na základě toho nenavrhl instituci změnu pravidel. O ní pak požádala i samotnou poštu. „Ve své zprávě ombudsmanka velmi dobře vysvětlila, že ačkoliv zákaznická karta sice není základní poštovní službou, zásadním způsobem ovlivňuje to, jak pošta své základní služby poskytuje,“ raduje se Čech.

Česká pošta si nicméně stojí za svým. Kdo chce čerpat výhody, musí prý respektovat podmínky pro získání karty.

„V obchodních podmínkách zákaznické karty České pošty je jasně stanoveno, že ‚Držitelem může být jakákoliv fyzická osoba starší 15 let nebo podnikatel, případně právnická osoba, která není podnikatelem, se sídlem podnikání v České republice‘,” uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí Matyáš Vitík s tím, že si podmínky pro vydání karty stanovuje pošta sama.

„Obdobné věrnostní programy u jiných společností vyžadují minimální věk 18 let pro vydání věrnostní karty,“ uvedl dále. Šabatová si je podle něj prý vědoma, že by zrušení věkové hranice pro držitele zákaznické karty mělo negativní dopad.

Změnu zatím nehodlá přijmout ani Český telekomunikační úřad. „Dohled nad ochranou osobních údajů náleží do působnosti Úřadu pro ochranu osobních údajů,“ uvedl mluvčí Martin Drtina. Právě jemu předal celou věc k dořešení.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!