Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nebylo to správné, mrzí mě to, omlouvá Rusnok svá slova o pohřbu Mandely

Premiér v demisi Jiří Rusnok | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér v demisi Jiří Rusnok | foto: Lidové noviny

PRAHA "Za ta slova se omlouvám, nebylo to správné se takto vyjadřovat," reagoval premiér v demisi Jiří Rusnok na televizní záznam, kde komentuje úmrtí Nelsona Mandely. Podle jeho slov je pracovně vytížený, památku Nelsona Mandely chce ale řádně uctít.

Na záznam streamového videa ČT24 upozornil jako první server Lidovky.cz. Premiér Rusnok se na něm vyjádřil v tom smyslu, že nechce cestovat do Jihoafrické republiky na pohřeb Mandely. "Já se úplně třepu, abych tam nemusel jet," říká na záznamu mimo jiné Rusnok. Zároveň vyjádřil přání, aby jel prezident Miloš Zeman.

"Nebylo správné se takto vyjadřovat v souvislosti s úmrtím prezidenta Nelsona Mandely a mrzí mě to," napsal Rusnok v sms ČTK. Sladit pracovní program s nečekanými událostmi je ve funkci premiéra podle něj "kouzlení s časem". "A protože je prosinec, vzhledem k nadcházejícím svátkům fakticky nejkratší měsíc v roce, vše se koncentruje pouze na tři týdny," dodal Rusnok.

Přesto chce ale v následujících dnech vyřešit, kdo se pohřbu Nelsona Mandely za Českou republiku zúčastní. "Účast zástupce České republiky na pohřbu významného prezidenta Jihoafrické republiky vyřešíme v následujících dnech, abychom důstojně uctili památku muže, který je symbolem boje za lidská práva, svobodu a rovnoprávnost," napsal v SMS Rusnok.

O Rusnokově trapasu píší i zahraniční média

  • Trapasu premiéra v demisi Jiřího Rusnoka si všimla i zahraniční média.
  • Servery The Washington Post i ABC News připomínají, že pohřeb Nelsona Mandely si nenechá ujít většina státníků. Jak ale píší, český premiér "is not happy to attend Mandela funeral" ("není šťastný z toho, že se musí zúčastnit pohřbu Nelsona Mandely"). Oba servery citují z nahrávky streamového vysílání ČT24.

O českých zástupcích na Mandelově pohřbu se stále jedná

Ministerstvo zahraničí stále jedná o složení české delegace, která se v Jihoafrické republice zúčastní pohřbu bývalého jihoafrického exprezidenta a legendárního bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandely. Konkrétní jména účastníků by měla být známá v nejbližších dnech, řekla ČTK mluvčí ministerstva Johana Grohová.

"Jednáme o naší účasti na příslušné úrovni. Oslovili jsme prezidentskou kancelář, vedení Sněmovny a samozřejmě i Senátu," sdělila mluvčí.

  • Mandela zemřel v Johannesburgu v noci na pátek. Státní pohřeb se uskuteční v neděli 15. prosince.
  • Mandela bude podle přání pochován ve vesnici Qunu na jihovýchodě Jihoafrické republiky, kde strávil dětství.

Zeman se ale před nedávnem zranil a musel kvůli tomu zrušit plánované zahraniční cesty. Nyní se sice již vrátil do svého pražského úřadu, lékaři by mu ale zřejmě daleký let nedoporučili. "Vzhledem k tomu, že je pan prezident stále v rekonvalescenci, předpokládáme, že se pohřbu Nelsona Mandely zúčastní některý z dalších nejvyšších ústavních činitelů, tedy předseda Senátu nebo předseda Poslanecké sněmovny," řekl ČTK hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Miloš Ubu

Jeho rozhovor s Pickem, v němž jsou i některé vulgární výrazy, zaujal divadelního režiséra Tomáše Svobodu, který ho ještě v sobotu zakomponuje do svého představení Miloš Ubu. Scéna by se podle Rádia Impuls měla v představení objevit poprvé 16. prosince na Nové scéně Národního divadla. Svoboda v minulosti ztvárnil například hru Blonďatá bestie o Kristýně Kočí a straně Věci Veřejné.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...