Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nebýt jména Rittig, nesedíme tady, tvrdí soudu exšéf Olea Urbánek

Česko

  12:05
PRAHA - Zakladatel petrochemické firmy Oleo Chemical Michal Urbánek v pátek u soudu namítl, že nebýt jména lobbisty Ivo Rittiga, kauza údajného vyvedení 20 milionů korun z firmy by nevznikla.

Michal Urbánek u soudu. foto:  Petr Topič, MAFRA

Sám Urbánek prý Rittiga ani nezná. Urbánek vypovídá před soudem jako obžalovaný třetím dnem, obsáhle se vyjadřuje k odůvodnění obžaloby a jeho proslov provázejí spory se soudkyní. Zatím není zřejmé, zda se dnes stihne výslech před Městským soudem v Praze dokončit. Další termíny jsou po víkendu.

Spojení Oleo Chemical a Rittiga

Podle Urbánka je obžaloba výsledkem snahy státního zastupitelství spojit nesouvisející záležitosti a zejména Oleo Chemical (OCh) se jménem lobbisty Rittiga, u něhož se spekuluje o vlivu na byznys a politiku. O Rittiga se už dříve zajímala policie, figuruje také v kauze někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, a údajného vynášení informací z Bezpečnostní informační služby. V případu už padla obžaloba, odvolací soud ji ale vrátil žalobcům k dopracování.

„Osoba Ivo Rittig nemá žádný vztah k naší společnosti. Kdyby tady s námi neseděl, tak by se neprojednával tento případ,“ řekl Urbánek. Rittig nyní k soudu nechodí, do své výpovědi je omluvený. Dorazil pouze na začátek hlavního líčení ve středu, kde vyslechl obžalobu. Po jednání řekl, že téměř nikoho z obžalovaných nezná, tvrzení státního zastupitelství odmítá a je připravený vypovídat.

Michal Urbánek u soudu.

Některé pasáže z obžaloby označil Urbánek jako naprostou lež. „Kde je prokázáno, že se Rittig podílel na formulaci smluvního vztahu mezi Oleo Chemical a Cokeville Assets? Nevím, proč mám sedět na lavici obžalovaných jen proto, že si to pan státní zástupce vymyslel,“ namítal. Žalobce Adam Borgula sledoval Urbánkovo vystoupení bez reakcí.

Médiím už dříve sdělil, že pro podání obžaloby shledal na základě policejního vyšetřování důvody. Urbánek od středy, kdy začal jako první vypovídat, obsáhle rozebírá odůvodnění obžaloby, ve kterém jsou na zhruba 70 stranách zejména výslechy svědků. Soudkyně Kateřina Radkovská podnikatele opakovaně upozorňovala na to, že se opakuje. Urbánek od středy namítá, že prý dosud neměl možnost vyjádřit se k tvrzením státního zástupce, který prý při vyšetřování rovněž odmítl doplnit jeho výslech.

Potřeba poradenství

Urbánek po komentáři odůvodnění obžaloby rozdal členům trestního senátu papír s grafy a rozhodl se popsat historii OCh v souvislosti se situací na trhu, aby vysvětlil, proč potřeboval poradenství, které popisuje obžaloba. Radkovská ho chtěla zarazit a začít klást dotazy, jak je to obvyklé, pokud s tím obžalovaný souhlasí. Po námitkách advokátů nakonec nechala Urbánka mluvit, upozornila ho ale, že nesmí odbíhat od tématu. Urbánka také vyzvala, aby dokument poskytl i státnímu zástupci. „Já myslel, že o to nemá zájem, nezajímal se několik let,“ reagoval Urbánek. „Pan státní zástupce je zúčastněná strana,“ vysvětlila soudkyně.

Kauza Urbánka a Rittiga

Kauza se týká kromě Urbánka a Rittiga dalších osmi lidí, kteří podle obžaloby vyvedli zhruba 20 milionů z OCh za fiktivní poradenství. Šéfové firmy údajně uzavřeli sérii smluv na poradenství od společnosti Cokeville Assets (CA) se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Dokument ale prý byl maskovacím manévrem a skutečným účelem převodů peněz bylo podle vyšetřovatelů odčerpání majetku OCh k Rittigovi. Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení, státní zastupitelství navrhuje pro jednoho uznání tzv. pozice spolupracujícího obviněného.

Obžaloba míří na Rittiga, Urbánka, dalšího zakladatele OCh Kamila Jirounka, Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě, Rittigovy právníky Karolínu Babákovou a Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners), jednatele účetní firmy Peskim Petra Michala, šéfa výroby v OCh Radomíra Kučeru a účetní firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Janu Šádkovou. O spolupracující pozici žádá finanční odborník Peskimu Jaroslav Kubiska.

Autor:

Mohlo by vás zajímat