27. května 2013 12:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas bude po Rusku létat s podnikateli. Jeho letadlo čeká na opravu

Český premiér Petr Nečas (ODS) se v Moskvě setkal s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Petr Nečas (ODS) se v Moskvě setkal s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. | foto: ČTK

MOSKVA Vládní speciál, kterému v neděli cestou z Prahy do Moskvy prasklo sklo v pilotní kabině, stále není opraven. Premiér Petr Nečas proto bude v cestě po Rusku pokračovat druhým vládním letadlem spolu s podnikatelskou delegací.

Podle mluvčího vlády Jana Hrubeše nebyl program několikadenní cesty změněn, s opraveným letadlem se zatím počítá alespoň pro cestu delegace zpět do České republiky.

"Porucha zatím nemá zásadní vliv na cestu pana premiéra po Rusku. Program se nemění, předseda vlády cestuje společně s podnikateli a misi se daří naplňovat bezezbytku. Věříme, že se podaří vládní speciál opravit v co nejkratší době tak, aby se pan premiér mohl na jeho palubě vrátit zpět do ČR," sdělil mluvčí Hrubeš.

PSALI JSME:

Airbusu A319 s premiérem na palubě asi v polovině letu do Moskvy praskla vrchní krycí vrstva skla jednoho z oken v pilotní kabině. Piloti se nejprve chystali na nouzové přistání, nakonec stroj druhou polovinu letu absolvoval ve snížené výšce a bezpečně přistál v Moskvě. Nikomu se nic nestalo.

Při své nynější cestě má Nečas leteckou dopravu hojně využívat. Dnes jej po setkání s předsedou vlády Dmitrijem Medveděvem čeká přelet na jih do černomořského letoviska Soči, kde by se měl setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Následovat by měl další let, a to na sever do druhého největšího města Petrohradu. V příštích dnech čeká předsedu vlády i rozsáhlou podnikatelskou delegaci ještě návštěva uralského Jekatěrinburgu.

Dojde i na Temelín

Nečase provází ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a také velká delegace podnikatelů, kteří chtějí s ruskými partnery uzavřít několik kontraktů za miliardy korun. Výrazným tématem rozhovorů bude nepochybně ruský zájem o podíl na plánované dostavbě jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Jedním z uchazečů o obří zakázku je rusko-české konsorcium firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. O zakázku usiluje rovněž japonsko-americká společnost Westinghouse.

K TÉMATU:

Zahraniční obchod mezi Českem a Ruskem v posledních letech roste. Podle nedávného vyjádření ministra Kuby má český vývoz do Ruska velký potenciál růstu, i když zatím do této země míří jen malá část celkového exportu.

80 podnikatelů

Čeští podnikatelé plánují během Nečasovy cesty uzavřít čtyři kontrakty v Petrohradu a jeden v Jekatěrinburgu. Podle Svazu průmyslu a dopravy se návštěvy zúčastní na 80 zástupců českých firem, které podnikají mimo jiné v oblasti strojírenství, energetiky, chemie, petrochemie, dopravy, úpravy vod, těžby a zpracování ropy, stavebnictví, elektrotechniky a zdravotnictví.

Nový vládní letoun Airbus  A-319 CJ.

Vládní letoun Airbus A-319 CJ

ČR nyní nemá v Rusku velvyslance, když ten dosavadní, Petr Kolář, ve funkci skončil na vlastní žádost loni 31. prosince. V souvislosti s obsazením velvyslaneckého místa v Rusku se hovoří o jediném československém kosmonautovi a nynějším europoslanci za KSČM Vladimíru Remkovi.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.