Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus přijal Vondrovu demisi, Nečas chce nové ministry příští týden

Česko

  19:00
PRAHA - Prezident Václav Klaus přijal v pátek demisi ministra obrany Vondry. Ve vládě tak definitivně končí. Pravděpodobně ho nahradí Peake, rozhodnuto ale ještě není. Premiér Petr Nečas chce nové ministry obrany a dopravy vybrat příští týden. Změny ve vládě jsou podle něj nutné.

Prezident republiky Václav Klaus přijal Petra Nečase a z jeho rukou převzal demisi ministra obrany Alexandra Vondry. foto: ČTK

Do koaliční smlouvy lze podle Nečase nové rozdělení úřadů mezi stranami dopsat i zpětně, řekl Nečas. Už dříve označil za logické, že se ministryní obrany stane vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM), pokud strana LIDEM předá ODS ministerstvo dopravy, které by se v budoucnu sloučilo s ministerstvem průmyslu.

Klaus na obraně Peake nechce
Páteční schůzka koaličních lídrů ale definitivní dohodu na obsazení ministerstev nepřinesla. Nečas o něm ještě bude jednat s Peake a předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. "Já bych byl rád, kdyby to bylo někdy okolo konce první dekády měsíce prosince čili příští týden," odpověděl Nečas na dotaz, kdy budou známa jména nových ministrů.

ČTĚTE TAKÉ

Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) skončil ve svém úřadu v pondělí, od té doby je ministerstvo neobsazeno. V pátek odpoledne Nečas přinesl na Hrad demisi ministra obrany Alexandra Vondry (ODS). Prezidentská kancelář po schůzce oznámila, že Václav Klaus Vondrovu demisi přijal. Ve vládě tak definitivně končí a volné je další místo ve vládě.

Klaus se pozastavil nad tím, že Peake by vedla obranu. Nedovede si prý představit, že by se přes noc stala odbornicí na armádu a že "vojáci, statní mužové, přijmou takovou dívenku v roli ministryně obrany".

PSALI JSME

"Změny ve vládě jsou nutné, některé z těchto změn jsou vynucené například rozhodnutím koaličního partnera, na druhé straně každý má právo svobodně vyjádřit názor na politické kroky, které se dnes dějí, a bezesporu toto právo má i pan prezident," řekl Nečas.

Předseda vlády ale v reakci na Klausův výrok poznamenal, že by se politici měli vyvarovat poznámek, které hodnotí osobnost, chování, případně pohlaví někoho jiného. "To já nepovažuju za dobrý způsob, jak vést politickou komunikaci. Jsem přesvědčen, že bez ohledu na to, kdo má kolik let, kolik má za sebou politických zkušeností nebo jakého je pohlaví, tak svoji autoritu si v politice získává svojí prací," řekl Nečas.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat