Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nečas chce rychle zrušit sKarty. 'Je to nejméně špatné řešení'

Česko

  10:49aktualizováno  13:48
PRAHA - Premiér Petr Nečas (ODS) ve čtvrtek doporučil co nejrychlejší ukončení kontroverzního projektu sociálních karet. Řekl to na briefingu po jednání s ministryní práce Ludmilou Müllerovou (TOP 09). Stopnutí sKaret označil za "nejméně špatné řešení".

Premiér Nečas s ministryní práce a sociálních věcí Müllerovou. foto: ČTK

Müllerová připraví návrh řešení situace do příštího týdne, rozhodnutí je podle ní na kabinetu. Systém kritizuje opozice, odbory, rada postižených, ochránci soukromí, ombudsman i někteří koaliční politici.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle premiéra je sice myšlenka sKaret dobrá a v budoucnu "bude oprášena", nynější provedení prý ale projekt zdiskreditovalo. Jeho ukončením se minimalizují náklady věcné i politické, míní premiér. Uvedl, že vláda by mohla rozhodnout definitivně do týdne či do dvou. Na stole by pak byl návrh příslušných novel, který by podle Nečase mohl také rychle projít Parlamentem.

Vládní strana LIDEM případné stopnutí projektu vítá. Místopředsedkyni Dagmar Navrátilovou překvapilo, že ministryně nejdřív měla za úkol navrhnout změnu pravidel, premiér ale teď prý obrátil a doporučuje zastavení. "Ptát se na jeho myšlenkové pochody by asi bylo zbytečné. V tuto chvíli je důležitý výsledek," uvedla.

Ukončení projektu vítá i opoziční ČSSD, která o to sama usilovala. Premiér by měl podle šéfa strany Bohuslava Sobotky uznat vlastní odpovědnost a rezignovat. "Premiér Nečas se nemůže tvářit, že všechny chybné a chaotické reformy bývalého ministra Drábka neprosazoval a neudržoval do poslední chvíle při životě," uvedl Sobotka.

Vyrovnání s bankou

Systém sociálních karet provozuje Česká spořitelna. Má na něj smlouvu do roku 2024. Generální ředitel banky Pavel Kysilka před nedávnem uvedl, že zatím systém stál kolem 300 milionů. Premiér řekl, že stát uznává, že spořitelně vznikly náklady. Jednalo by se tedy o případném vyrovnání.

Nečas několikrát zdůraznil, že problémy v resortu práce nevznikly pod vedením Müllerové. Pouze je zdědila. Ministryně má ale odpovědnost za jejich řešení, podotkl premiér. Před Müllerovou vedl MPSV její stranický kolega Jaromír Drábek.

HISTORIE KAUZY sKARET:

Hlavní údaje související se zaváděním sKaret, které prosadilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) za bývalého ministra Jaromíra Drábka (TOP 09):

7. listopadu 2011 - Sněmovna hlasy koalice potvrdila dvě předlohy vládní sociální reformy, které vetoval Senát. Novely obsahovaly změny v systému sociálních dávek (mimo jiné zavedení sociální karty) a zpřísnění pravidel pro výplatu podpory v nezaměstnanosti.

12. prosince 2011 - Antimonopolní úřad dovolil MPSV pokračovat v přípravě sociálních karet (sKaret), na něž bude stát vyplácet všechny sociální dávky, příspěvky a podpory.

14. ledna 2012 - MPSV uzavřelo smlouvu na sKarty s Českou spořitelnou, která v říjnu 2011 zvítězila v tendru. Smlouvu s ní na 12 let podepsal tehdejší Drábkův náměstek Vladimír Šiška, kterého policie loni v říjnu obvinila z podplácení při jedné ze zakázek.

28. června 2012 - Úřady práce začaly zkušebně vydávat sKarty. Do poloviny července chtěly otestovat, jak nový způsob vyplácení pomoci od státu funguje.

11. července 2012 - Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) znovu neuspěla se žádostí, aby soud zastavil vydávání sociálních karet. Posléze vyzvala Drábka, aby projekt pozastavil, než o kartách rozhodne antimonopolní úřad.

29. srpna 2012 - Centrální úřad práce skončil s testováním nových sKaret a přikročil ke spuštění systému.

3. října 2012 - Drábek v souvislost s obviněním Šišky oznámil, že koncem října odejde z vlády. Ministr, jehož v listopadu nahradila Ludmila Müllerová, byl terčem kritiky i kvůli sKartám.

20. listopadu 2012 - Ombudsman Pavel Varvařovský řekl, že lidé pobírající dávky nejsou povinni převzít k jejich vyplácení sKartu. Dokud ji nepřevezmou, stát jim musí vyplácet dávky dosavadním způsobem, tedy převodem na účet nebo složenkou.

7. prosince 2012 - Premiér Petr Nečas (ODS) představil dohodu státu s Českou spořitelnou. Podle ní budou sKarty sloužit jako průkazky pro příjemce dávek, příspěvků a podpor. K placení či vybírání peněz od státu z bankomatů je lidé budou moci používat jen dobrovolně.

14. prosince 2012 - Opoziční ČSSD zveřejnila právní analýzu, podle níž je smlouva MPSV a České spořitelny neplatná.

28. prosince 2012 - Senátoři schválili beze změny vládní novelu, která umožní od ledna 2013 vyplácet podpory v nezaměstnanosti a pěstounské dávky i těm příjemcům, kteří nevlastní sKartu. Prezident Václav Klaus novelu podepsal 30. prosince.

6. března 2013 - Spořitelna uvedla, že její účast na projektu sKaret ztrácí smysl kvůli změnám, se kterými přišlo MPSV. Podle nich by banka účet k sKartě otevřela jen tomu, kdo by chtěl kartu používat k placení či vybírání peněz z bankomatu. Dosud ho příjemci museli mít automaticky.

13. března 2013 - Vláda nepodpořila zrušení sKaret. Kabinet odmítl senátní návrh, podle něhož by měl systém skončit.

19. března 2013 - Müllerová řekla, že Česká spořitelna na jednáních s MPSV o změnách systému sKaret neuvedla, že by chtěla jako provozovatel od projektu na vyplácení dávek odstoupit.

22. března 2013 - Sněmovna požádala, aby MPSV pozastavilo vydávání sKaret do doby, než se projekt legislativně upraví. Karty by také neměly sloužit jako identifikační průkaz.

28. března 2013 - Nečas doporučil Müllerové, aby byl projekt karet ukončen co nejdříve. Stopnutí sKaret premiér označil za "nejméně špatné řešení".

Autoři: ,