Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas chce Věci veřejné do koalice, menšinovou vládu nepřipouští

Česko

  17:04
PRAHA - Předseda ODS Petr Nečas upřednostňuje standardní koaliční vládu, menšinová vláda, jak o ní dnes začaly hovořit Věci veřejné (VV), by byla v horší pozici a vzkazem voličům, že strany nestojí o jejich hlasy.

Chceme koalici, ne menšinovou vládu s podporou Věcí veřejných, řekl na tiskové konferenci Petr Nečas. foto: ČTK

Na tiskové konferenci po prvních oficiálních setkáních se zástupci TOP 09 a VV Nečas uvedl, že občanští demokraté jsou připraveni dohodnout se na koalici. Výroky Věcí veřejných označil za taktické prvky jejich vyjednávání.

Předseda VV Radek John uvedl, že pokud se jeho strana s ODS a TOP 09 nedohodne na přímé účasti v budoucí koaliční vládě, může nový kabinet podporovat na základě smlouvy o konkrétních podmínkách podpory menšinové vlády. V takové smlouvě by byly přesné termíny plnění konkrétních bodů například v boji proti korupci. Strana také zdůrazňuje, že koaliční smlouvu musí schválit jejich vnitřní on-line referendum.

Rozhovor s Vítem Bártou


Nečas to označil za neobvyklý způsob, nicméně vnitřní procedury koaličních partnerů bude ODS respektovat. Věří, že vyjednavači VV budou schopni postavit se uvnitř strany za to, co dohodli.


Nečas zdůraznil, že je připraven na dlouhá a těžká vyjednávání, dialog je podle něj teprve na začátku. Počítá, že dohoda vznikne do měsíce nebo dvou, tudíž se necítí pod časovým tlakem.

Čtěte také

Ve středu začnou společná jednání ODS, TOP 09 a VV. Vyjednávací týmy stranických lídrů budou ve sněmovně jednat o

Nečas potvrdil kandidaturu na šéfa ODS

Volební lídr ODS Petr Nečas oficiálně potvrdil svou kandidaturu na předsedu strany. Ucházet se o funkci v pořadí třetího předsedy Občanské demokratické strany na kongresu, který se uskuteční o víkendu 19. a 20. června v pražském hotelu Clarion.

sedmi oblastech společného programu i formálních aspektech dohod.

"Počínaje zítřkem začne práce všech sedmi odborných skupin," uvedl Nečas k dalšímu průběhu vyjednávání. Vedle hospodářství budou expertní týmy hledat shodu na rozpočtu, reformě zdravotnictví, školství, zahraniční politice, životním prostředí a zemědělství. Pokud experti nenajdou shodu, jednání se podle Nečase "posune o patro výš", tedy na úroveň lídrů.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...