18. srpna 2011 14:06, aktualizováno  15:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas: Dobeš se musí od Bátory distancovat

Premiér Petr Nečaspřed poslanci hájí vládní reformy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečaspřed poslanci hájí vládní reformy. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Premiér Petr Nečas (ODS) požaduje od ministra školství Josefa Dobeše (VV), aby se jednoznačně distancoval od výroků svého podřízeného Ladislava Bátory, které podle TOP 09 urazily ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09).

Podle premiéra je neúnosné, aby spor blokoval jednání vlády. Chce proto jednat se zástupci VV i TOP 09 a osobně situaci probrat se Schwarzenbergem.

"Omluvu ministra Josefa Dobeše ministru zahraničních věcí Karlu Schwarzenbergovi beru na vědomí. Byla naprosto nezbytná. Nutné je však, aby se pan ministr Dobeš od výroků pana Bátory jednoznačně distancoval. Můj názor na působení pana Bátory ve vysokých pozicích státní správy se nemění," uvedl premiér.

Zdůraznil, že vládu čeká projednávání důležitých reforem a schvalování státního rozpočtu. "Považuji za neúnosné, aby spor o jednoho subalterního úředníka blokoval činnost celé vlády," uvedl.

ODCHOD TOP 09 Z VLÁDY

Ministři TOP 09 ve středu opustili jednání vlády kvůli tomu, že Dobeš nechce předsedu konzervativní iniciativy D.O.S.T. Bátoru propustit ze svého úřadu.

Nepřijatelné podle TOP 09 bylo to, že Bátora na svém facebookovém profilu minulý týden označil Schwarzenberga za "chudáčka starého".

"To se mu to prská, když ví, že ho přinejmenším ze tří důvodů nemůžu vyzvat na souboj," napsal. Dobeš poté nabídl ministru zahraničí omluvu, Bátoru ale ve funkci ponechal. TOP 09 trvá na tom, aby úředník z ministerstva odešel, nebo vládu opustil Dobeš.

Kalousek: Premiér se mýlí

"Pan premiér se ve svém dnešním tiskovém prohlášení mýlí," reagoval na premiérova slova Miroslav Kalousek. Podle něj nejde ve sporu o jednoho úředníka, ale o urážení ústavního činitele zaměstnancem státní správy. A to je podle Kalouska nepřijatelné.

"Pokud to možné je, existence takové vlády nemá smysl," stojí v tiskovém prohlášení ministra financí.

Ministr financí Miroslav Kalousek.

Bátora neměl na ministerstvo vůbec přijít, míní opozice

K vládní krizi se vyjádřil i předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Bátora podle něj využívá svou pozici na ministerstvu školství pro získání větší mediální pozornosti pro své názory.

Fakt, že je Bátora personálním šéfem na ministerstvu školství, označil Sobotka za chybu personální politiky členů vlády. "Je přece zřejmé, že v době, kdy byl pan Bátora soukromou osobou, jeho názory, stanoviska a komentáře na facebooku téměř nikoho nezajímaly," řekl.

Anketa

Nastal čas, aby Ladislav Bátora opustil ministerstvo školství?

Ano, nikdy tam ani pracovat neměl. 3409
Ano, v úřadu se neosvědčil. 38
Nevím, je to věc pana ministra Dobeše. 105
Ne, svoji práci vykonává dobře. 121
Ne, jeho výroky nesouvisí s jeho funkcí. 877

"Kdyby se na úředníky v takto vysokých pozicích kladly standardní nároky, jako se kladou v civilizovaných zemích, tak by se pan Bátora nikdy nemohl do této pozice dostat," dodal Sobotka.

ČSSD je podle svého šéfa připravena o Bátorovi jednat na nadcházející schůzi sněmovny. Pokud by se jí tento bod nepodařilo do programu prosadit, svolá k tématu mimořádnou schůzi poslanců, dodal Sobotka.

Opoziční KSČM tvrdí, že se vedoucí místa na ministerstvu školství obsazují neprůhledně a nejde jen o Bátoru. "Pan Bátora neměl na ministerstvo přijít, pokud tam přišel, dnes už tam neměl být," řekl novinářům místopředseda komunistů Milan Bičík.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!