Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas dostal vše, co mohl

Česko

Předseda ODS zvolen 87 procenty hlasů * Místopředsedy jsou: Němcová , Vondra, Pospíšil, Blažek, Drobil

PRAHA Občanští demokraté opravdu razantně vstoupili do nové éry své strany. Kromě nezpochybnitelného lídra Petra Nečase, který dostal v předsednické volbě přes málo vídaných sedmaosmdesát procent, delegáti kongresu v pražském hotelu Clarion obměnili vedení ODS způsobem, který překvapil i drtivou většinu z nich.

Při místopředsednické volbě se jasně ukázalo, že dohody silných krajů přestaly platit nejpozději ve chvíli, kdy se očekávaný obhájce postu prvního místopředsedy David Vodrážka ztrapnil v projevu slovy o neexistenci takových dohod. Natolik, že ho v souboji porazila Miroslava Němcová(314 hlasů, Vodrážka 257), se kterou před zahájením kongresu málokdo počítal. Předem očekávané místopředsedy Pavla Drobila (402) z Moravskoslezského a Pavla Blažka (420) z Jihomoravského kraje pak doplnili ještě Plzeňan Jiří Pospíši (402) a další původně outsider volby Alexandr Vondra(434) nominovaný Ústeckým krajem. Posledně jmenovaný dokonce s rekordním počtem hlasů. Všechny čtyři výše jmenované přitom Nečas po pádu Vodrážky před delegáty výslovně zmínil se žádostí, aby získali podporu.

Spolu s Vodrážkou odešla z kongresu poražena zejména skupina ovládající hlavní město Prahu v čele s podnikatelem a radním Prahy 10 Tomášem Hrdličkou, označovaným v ODS za kmotra. Praha nemá zástupce ve vedení ODS po dlouhých letech, navíc spolu se ztrátou místopředsednického křesla Vodrážka ztratil i pozici jednoho ze tří hlavních vyjednávačů o vládě, kde ho nahradila Miroslava Němcová.

Moravské kraje svůj obrat vysvětlovaly především Vodrážkovým selháním při nominačním projevu. I mezi delegáty z jiných regionů ale znělo, že Vodrážka svým sebevědomím, se kterým už v sobotu oslavoval, a nominačním projevem všechny urazil natolik, že nastalo volné hlasování nehledě na jakékoli předchozí dohody.

„ODS se ukázala jako vyspělá politická strana, která jasně naslouchá svým voličům. Je také důležité, že se delegáti zachovali jako svobodní lidé ve svobodné zemi a převzali politickou odpovědnost,“ reagoval po volbě Nečas. „Jsem velice rád, že jsou zvoleni tito kolegové. Jejich působení v grémiu jsem si přál a podporoval. Považuji tento tým za nesmírně kompaktní,“ komentoval své nově zvolené místopředsedy. „Toto je nový tým! Jdeme správnou cestou a mohu slíbit, že zvítězíme,“ podtrhoval.

A nově zvolení místopředsedové znovu vyhlásili válku lidem nazývaným krajští kmotři. Například podle Vondry ale očištění strany od šedých eminencí není otázkou dnů. „Je to systém, který tady byl budován řadu let a opírá se o silné vazby. Ale pokud máme zůstat Občanskou demokratickou stranou s tím názvem demokratický, tak je v tlaku na tuhle změnu nutné pokračovat,“ uvedl Vondra. „Dnešní den je prvním dnem možné změny. Je počátkem toho, aby se pro absolutní většinu voličů stala ODS opět důvěryhodnou stranou,“ poznamenal Pospíšil.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...