14. srpna 2012 15:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas hájí vyšší DPH. Bez odpovědnosti se to mluví, vzkázal Klausovi

Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA Nenese odpovědnost, takže si může říkat, co chce, reagoval premiér Petr Nečas na kritiku prezidentu Václava Klause. Bez zvýšení DPH nepůjde sestavit rozpočet na příští rok, tvrdí Nečas.

Bez konsolidačního balíčku, který obsahuje hlavně zvýšení daně z přidané hodnoty, nelze sestavit a schválit státní rozpočet na příští rok se schodkem veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu.

Novinářům to po jednání senátorského klubu ODS řekl premiér Petr Nečas. Senátorům přišel vysvětlovat vládní návrh, který v ODS má některé odpůrce. Někteří senátoři ODS jsou i po vystoupení premiéra rozhodnuti, že vládní balíček stejně nepodpoří.

ČTĚTE TAKÉ:

Zvyšování DPH kritizoval i Klaus

Zvýšení DPH na 15 a 21 procent v minulých dnech kritizoval i prezident Václav Klaus. Prezident a zakladatel ODS mimo jiné řekl, že jde o nerozumný tah, který brzdí ekonomiku. "Někdo, kdo nenese zodpovědnost za státní rozpočet, tak si může dovolit i luxus některých vyjádření, které člověk, který nese zodpovědnost za státní rozpočet, si dovolit nemůže," reagoval Nečas na jeho slova. Zákon o státním rozpočtu prezident nepodepisuje.

Zvyšování sazeb DPH

Kvůli navrhovanému zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod podraží zboží i služby. Podle analytiků to sníží kupní sílu domácností o stovky korun měsíčně. Zvýšení DPH kritizuje i Hospodářská komora ČR. Balíček už při schvalování ve sněmovně zkritizoval i poslanec vládní ODS Petr Tluchoř a nelíbil se i dalším jeho stranickým kolegům ve sněmovně.

Vláda podle premiéra stojí a padá s tím, že bude dodržovat konsolidační strategii a bude snižovat schodky veřejných financí. "Já jsem vždycky říkal, že nebudu stát v čele vlády, která je pouze údržbářská. A na druhou stranu vydávat nějaké silácké výroky nemá vůbec žádný význam," dodal.

Senátoři si pozvali premiéra hlavně kvůli tomu, aby jim vysvětlil některé body vládního stabilizačního balíčku, zejména zvýšení daní. Někteří z nich mají s jeho podporou problém. Například teplický senátor ODS Jaroslav Kubera dnes zopakoval, že bude hlasovat proti a že ho premiér nepřesvědčil.

Někteří další senátoři podle Kubery také na schůzi klubu vyjadřovali pochybnosti, zda zvýšení daně přinese žádaný účinek. Podle Kubery mají problém s balíčkem asi tři nebo čtyři senátoři ODS. Podle Nečase ale Kubera na jednání klubu proti vládnímu návrhu nevystupoval.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.