Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Langer ulovil Nečase. Expremiér touží po pedagogické kariéře, tvrdí

Česko

  7:00
PRAHA - Petr Nečas i Alexandr Vondra jsou nadšení z toho, že budou moci přednášet studentům. Serveru Lidovky.cz to řekl předseda správní rady CEVRO Institutu Ivan Langer, který chce využít jejich zkušeností z bezpečnostní oblasti a nabídl jim za to "odpovídající podmínky".

Lidovky.cz: Nabídnout práci Petru Nečasovi a Alexandru Vondrovi byl váš nápad? Nebo jste tomu jako šéf správní rady školy jen z dálky přihlížel?
Je to moje škola, takže jsem určitě jenom z dálky nepřihlížel. Potvrzuji: Saša Vondra bude ředitelem Centra transatlantických vztahů a Petr Nečas součást centra.

Lidovky.cz: Proč jste se pro ně rozhodl?
Oba dva považuji za osoby s výjimečnou odbornou erudicí, velkými životními zkušenosti. Jednou z oblastí, kterou se chce CEVRO Institut profilovat, je oblast bezpečnostní problematiky. Už teď v ní poskytujeme postgraduální vzdělávání, koordinátorem programu je generál Jiří Šedivý. A současně máme akreditováno magisterské studium Bezpečnostní studia. Oba dva kolegy považuji za experty v této oblasti a za velmi výrazné posílení celého týmu, který se této problematice věnuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Čekáte tedy, že využijí svých předchozích zkušeností – pan Vondra z ministerstva obrany a Petr Nečas z vedení vlády, kde byl i v kontaktu s tajnými službami?
Ano. Přesně tak. Studium kombinujeme, má mít nejen nezbytnou akademickou úroveň, ale chceme, aby měli absolventi i co největší kontakt s lidmi z praxe. Proto mezi přednášejícími najdete i další významné osoby, které zastávaly důležité pozice ve veřejném sektoru v této oblasti.

Lidovky.cz: Plánujete tedy, že Petr Nečas a Alexandr Vondra budou také učit?
No jasně. Oba dva velmi touží po pedagogické kariéře a kontaktu se studenty. Byli nadšení, že je čeká – kromě organizace odborných konferencí, jednorázových přednášek a publikační i analytické činnosti.

Lidovky.cz: Jejich práce pro institut začíná v říjnu se začátkem zimního semestru?
Od srpna. V tuto chvíli si finalizujeme studijní plány. Saša je tam o něco dříve, na škole působil už v minulém roce, bude dál normálně pokračovat. Petra si budou podle mě studenti moci poslechnout v letním semestru v některém z povinně volitelných předmětů.

Zleva ministr vnitra Ivan Langer, ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, premiér Mirek Topolánek a vicepremiér Alexandr Vondra přicházejí na jednání vlády, která zasedala 17. března v Praze.
Ministr obrany Alexandr Vondra oznámil rezignaci. Tiskové konference se zúčastnil i premiér Petr Nečas

Lidovky.cz: Před časem se objevila zpráva, že Petr Nečas s koncem ve vysoké politice potřebuje řešit svoje finanční závazky. Platí štědré alimenty i vysokou hypotéku, proto hledal uplatnění, které by odpovídalo platu premiéra. Vy jste mu takové nabídl? Nebo se k tomu bude muset ještě hodně otáčet?
To je intimní věc. Jsme soukromá vysoká škola. Na svoje fungování si musíme vydělat, nedostáváme žádné dotace, státní příspěvky a podobně. Musíme se hodně ohánět, abychom na jedné straně udrželi kvalitu studia a na straně druhé ho ufinancovali. Věřte, že jsem bytostně přesvědčen, že podmínky, které mají oba dva kolegové nastavené, odpovídají jejich kvalitě, jejich erudici a také tomu, co od nich očekáváme.

Lidovky.cz: A to je práce na plný úvazek?
Výslednou podobu v tuto chvíli finalizujeme. Ale nepředpokládám, že by ve škole trávili osm hodin pět dnů v týdnu, to nikoli. Přijďte někdy na přednášku, až budou. Sledujte náš rozvrh.

Autor: