Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas je slabší diskutér než Topolánek, myslí si Paroubek

Česko

  20:02
PRAHA - Předseda ČSSD Jiří Paroubek se domnívá, že volební lídr a místopředseda ODS Petr Nečas je slabším diskutérem než dosavadní předseda občanských demokratů Mirek Topolánek. Nečas naopak pod prvním společném televizním duelu Paroubka ohodnotil jako standardního politického soupeře.

Jiří Paroubek a Petr Nečas v Otázkách Václava Moravce foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Oba politici tvrdili, že je na debatě nic nepřekvapilo. "Samozřejmě jsem neměl žádné iluze o tom, jak bude probíhat, takže nejsem ničím překvapený, ničím zaskočen," uvedl Nečas. Podle něj byla zhruba každá druhá věta, kterou jeho protivník řekl, zábavná. "I když to byl trochu cynický humor z jeho stran," poznamenal.

Jeho oponent se vyjádřil ostřeji. "Čekal jsem i podpásové údery a ty přišly. Ukazuje se, že s panem Nečasem není možná věcná debata a každý soudný člověk to musel vidět," řekl Paroubek.

Jiří Paroubek v Otázkách Václava Moravce

Nečas se o svém protivníkovi vyjádřil jako o standardním politickém soupeři. "Je to šéf nejsilnější levicové strany, z tohoto pohledu je ideový protivník než osobní nepřítel. Já to nikdy osobně neberu," konstatoval.

Paroubek Nečase hodnotil jako slabšího soupeře ve srovnání s Topolánkem. "Pan Nečas s roztomilým úsměvem říká ohromné lži. Ale myslím, že se poučil, že asi nedává velký smysl v tomhle pokračovat," doplnil. Sám o sobě Paroubek už dříve prohlásil, že je nejlepším diskutérem v Česku.

Papírová válka
Nečas s Paroubkem se v pořadu Otázky Václava Moravce dohadovali především o ekonomických tématech, skákali si do řeči a dokonce se začali přít o to, kdo z nich ovládá, či spíše neovládá matematiku. Nečas svému rivalovi dokonce navrhl, aby si porovnali maturitní vysvědčení. Koupil mu také při této příležitosti kalkulačku, Paroubek ji ale v přímém přenosu odmítl.

Petr Nečas v Otázkách Václava Moravce

Oba se na debatu vyzbrojili papíry s grafy, kterými na sebe vzájemně mávali. Oba po pořadu uvedli, že jich měli připravenou asi desítku. Zatímco Nečas přiznal, že mu je přichystal jeho tým poradců, Paroubek tvrdil, že si většinu připravil sám. Přitom Paroubkův poradce Petr Dimun, který šéfa ČSSD do televizního studia doprovázel, novinářům před koncem debaty ukazoval, jaké materiály pro něj připravili. Dimun pak později řekl, že Paroubkovi přípravu na debatu zajišťoval pouze technicky, obsah si předseda prý připravil sám.

Přiznaní a nepřiznaní poradci
Podle deníku Právo připravovali oba protivníky na nedělní debatu američtí mediální konzultanti. V televizní debatě ale politici na dotaz moderátora zmínili pouze své domácí nejbližší poradce, jejichž názorů si váží.

Paroubek uvedl, že v ekonomické oblasti si nechá radit především od europoslance Jiřího Havla. Mezi svými hlavními poradci v oblasti politické jmenoval někdejšího senátora a bývalého soudce Nejvyššího správního soudu Jiřího Vyvadila, dále někdejšího ministra obrany Jaroslava Tvrdíka a také Dimuna. Dodal ale, že mu radí celá řada lidí.

Nečas zdůraznil, že je individualistou, vždy se rozhoduje sám za sebe a nemá žádného klíčového poradce, který by přes něj mohl něco prosazovat. Váží si prý ale názorů ekonomických expertů ODS, jako je Jiří Schwarz či Miroslav Zámečník. Jmenoval také lidi, kteří "za sebou mají politickou zkušenost a rozhled" - bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Římana, europoslance Iva Strejčka a Hynka Fajmona či Jiřího Sezemského.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pronájem obchodního prostoru 110 m2
Pronájem obchodního prostoru 110 m2

náměstí Tyršovo, Choceň, okres Ústí nad Orlicí
17 000 Kč/měsíc