Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas: Mám obavy o Kalouskův psychický stav

Česko

  15:10aktualizováno  17:24
PRAHA - Ve vládě vypukla další roztržka mezi premiérem Petrem Nečasem (ODS) a ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Kalousek v rozhovoru pro LN řekl, že Nečas je pod silným tlakem kmotrů z ODS, šéf vlády opáčil s tím, že má starost o Kalouskův psychický a zdravotní stav. Ten však vzkazuje, že se cítí zdráv.

Český premiér Petr Nečas navštívil 15. září v Jeruzalémě památník obětem holocaustu Jad vašem. foto: ČTK

"S velkým znepokojením já i ostatní kolegové ve vládě a v koalici pozorujeme v poslední době stupňující se únavu ministra financí, která se projevuje vysokou mírou podrážděnosti, jistou mírou verbální agresivity a neuváženými výroky. Osobně mám o psychický a zdravotní stav ministra financí velkou starost a trochu se o něho bojím," vzkázal Nečas LN.

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU:


Nečas takto ostře reaguje na Kalouskova slova, že je premiérem pouze z milosti kmotrů z ODS a občanští demokraté začali mimořádně tápat ve svých ideových základech.

"Cítím se naprosto zdráv. To, že si někdo na ulici nenechá líbit urážky, případně pojmenuje všem dobře známé věci, přece neznamená, že je psychicky nemocný," uvedl pro LN.

"Fackování se mi nezdá správné, na rezignaci to ale není," reagoval na Kalouskův incident prezident Václav Klaus.

Ke slovní přestřelce mezi Nečasem a ministrem financí pak Klaus dodal, že by si oba pánové měli sednout a racionálně si o tom promluvit. "Já sám považuji za svou osobní slabost, že jsem za svou politickou kariéru některým lidem nenafackoval," řekl zpravodajce LN v USA Václav Klaus.

Ministr financí Miroslav Kalousek před jednáním vlády


Šéf vlády se podle svých slov na Kalouska nezlobí. "Přičítám tyto jeho neuvážené a dětinské výroky velké únavě a velkému vypětí," uvedl a naznačil, že Kalouskova únava může stát i za středečním útokem na Malostranském náměstí. Ministr tam zfackoval mladíka, který na něj pokřikoval vulgární výrazy.

"Vzhledem k tomu, že ten incident se odehrál ve stejný den, kdy byl poskytnut ten rozhovor, tak by to jen podtrhovalo, že ministr financí má jisté problémy, které se projevují jeho stupňující se nervozitou. A já mám o něj starost, lidskou starost." řekl Nečas serveru iDNES.cz

"O jeho zdraví se neobávám, znám ho velmi dobře. V poslední době měl potíže se zažívacím traktem, ale tyto potíže má více lidí. Jsme v České republice a podobná vyjádření jsou už politickým folklórem, " řekl LN ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Když mě někdo uráží, tak jsem naprosto oprávněn mu dát facku. Doufám, že to bude mít dostatečný pedagogický efekt. Pod jistou úrovní se sluší i pořádná facka. Já když jsem byl drzý, tak jsem od otce taky dostal facku, to člověku neuškodí," dodal ministr zahraničních věcí a Kalouskův šéf ve straně TOP 09 Karel Schwarzenberg.

On je svůj, bohudíky. Aspoň máme jednu osobu ve vládě, která je výrazná," podotkl šéf české diplomacie.

Anketa

Co by měl po 'fackovacím incidentu' udělat ministr Kalousek?

Nic, vždyť se choval správně 4162
Omluvit se mladíkovi, kterého uhodil 371
Vyslyšet opozici a odstoupit 2317

Zda premiér hodlá incident s fackami řešit, nechtěl komentovat. Nejdříve si prý musí s Kalouskem promluvit, do té doby nebude dávat žádná stanoviska. Příležitost však bude mít nejdříve v úterý, až se ministr vrátí ze služební cesty po USA. Incident s fackami už šetří i policie, opozice ve čtvrtek žádala ve sněmovně Kalouskovu hlavu.   

Do ministra se kvůli fackám opřely i Věci veřejné, jejich šéf Radek John navíc koaličního kolegu obvinil z vulgárního chování na jednání vlády vůči vicepremiérce Karolíně Peake (VV). Kalousek  jí měl říct: "Když na vás tak koukám, asi nikdy jste neměla chlapa." 

Ministr se ale brání, že nic takového nepadlo. "Nikdy bych se takovým způsobem k dámě nechoval. Není to poprvé, co o mně kolegové z Věcí veřejných šíří absolutně neuvěřitelné věci," kroutí hlavou.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Konstruktér - junior

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Mohlo by vás zajímat