Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nečas nakázal Bartákovi neplacenou dovolenou, za Kalouskem nesmí

Česko

  13:25aktualizováno  17:44
PRAHA - Premiér Petr Nečas (ODS) se obává zhoršení vztahů České republiky se Spojenými státy. Řekl to dnes na mimořádném brífinku. Exministr obrany Martin Barták nesmí působit na ministerstvu financí, dokud se nevyšetří kauza kolem jeho údajné korupční nabídky v armádním obchodu s Tatrou. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) v reakci na kauzu novinářům řekl, že jeho resort poskytne při vyšetřování policii veškerou součinnost.

Martin Barták foto: ČTK

Náměstek ministra financí Barták už kvůli aféře požádal o neplacené volno. Podle Nečase tak ale učinil až po jeho zásahu.

Premiér žádá důkladné vyšetření kauzy, která by podle něj mohla narušit vztahy s USA. Zdůraznil, že Bartáka do pozice náměstka na ministerstvu financí nenominovala ODS. Není prý jejím zástupcem ani členem strany. 

Více o kauze

"Nepovažuji za přijatelné, aby pan Barták byl činný ve svém úřadě v době, dokud neskončí prošetření tohoto závažného nařčení," řekl Nečas. S tímto požadavkem se prý obrátil na ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) hned poté, co Kalousek oznámil, že o Bartákově působení v úřadu rozhodne po vyšetření kauzy. Na dotaz novinářů, zda si Barták vzal neplacené volno až po jeho intervenci, odpověděl premiér "Ano". Proti tomu se ale Kalousek důrazně ohradil. "Žádná premiérova intervence nebyla," řekl Kalousek.

Miliony za armádní zakázku pro Tatru
Barták podle něj s žádostí o volno přišel sám. "Někdy po desáté hodině ranní mne navštívil pan náměstek Barták, požádal mne o udělení neplaceného volna... já jsem mu vyhověl. To rozhodnutí bylo pana náměstka Bartáka, svobodné, bez jakékoliv intervence," řekl později Kalousek novinářům.

S dočasným odchodem Bartáka souhlasí i ministr obrany Alexandr Vondra. "Vrhá to špatný obraz na ty, kteří si to v žádném případě nezaslouží a kteří s nasazením života hájí bezpečnost nás všech a kteří potřebují pro svou práci základní jistoty," reagoval před novináři Vondra. Nedovede si prý představit, jak by mohl Barták za dané situace pokračovat ve své práci na ministerstvu financí. Policii je Vondra připraven poskytnout i výsledky nyní končícího auditu ministerstva. Případ podle něj podtrhuje nutnost reformy zadávání veřejných zakázek a zlepšení způsobu nákupu zbrojního materiálu.

Bývalý velvyslanec USA v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss řekl, že v únoru 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany a současný náměstek ministra financí Barták miliony dolarů za to, aby Tatra už neměla problémy s armádní zakázkou.

Cabanissova slova potvrdil jeho kolega Duncan Sellars. Barták tvrdí, že vyšetřování kauzy prokáže jeho nevinnu. Zvažuje právní kroky, aby se proti "pomluvám ohradil co nejúčinněji".

Kauza může narušit vztahy s USA
Policie by podle Nečase měla konat rychle, protože jde o "závažné nařčení a navíc nařčení, které má jistý zahraničně-politický rozměr, protože může narušit naše vztahy s blízkým spojencem v rámci Severoatlantické aliance".

Zároveň ale premiér míní, že kvůli jasnému záměru vlády případ vyšetřit vztahy s USA neutrpí. Připomněl také, že Cabaniss už není představitelem USA a vystupuje jako soukromá osoba.

"Případem se zabýváme. Ale vzhledem k tomu, že je vše v počátcích, tak nemůžeme poskytnout žádné bližší informace," řekla  mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká. Ministr vnitra Radek John (VV) ve svém vyjádření napsal, že informace musí prověřit orgány činné v trestním řízení. "Jak jsem uvedl hned po svém nástupu do funkce v polovině letošního roku, v této i v jakékoliv podobné kauze musí být vyšetřování vedeno důkladně a zcela nezávisle," sdělil John.

Exministryně a Bartákova nadřízená v inkriminované době Vlasta Parkanová (dříve KDU-ČSL, nyní TOP 09) by jednání - pokud k němu došlo - považovala za skandální a zcela nepřijatelné. "Mrzí mě jen, že zástupci Tatry, pánové Cabaniss a Sellars, nevystoupili s tímto tvrzením ihned. Já bych jej v žádném případě zapadnout nenechala," napsala dnes ČTK. Spor mezi Tatrou a Pragou prý vždy považovala za obchodní spor dvou firem, do kterého nemělo ministerstvo jakkoliv zasahovat. "Po jeho vypuknutí na mě byl ze strany tehdejšího Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny vyvíjen velký nátlak, abych kontrakt s Tatrou vypověděla. Protože jsem byla přesvědčena, že k vypovězení smlouvy nebyly věcné důvody, jsem i dnes velmi ráda, že jsem tomuto tlaku tehdy neustoupila," dodala nynější místopředsedkyně sněmovny.

Autoři: ,