Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
1. dubna 2012 13:14, aktualizováno  14:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas se zastal šéfa BIS. 'Je to mimořádně kvalitní ředitel'

Jiří Lang | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Lang | foto: ČTK

PRAHA Premiér Petr Nečas (ODS) pokládá Jiřího Langa za mimořádně kvalitního ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS). Lang je podle předsedy vlády apolitickým, k České republice loajálním šéfem služby.

Nečas to uvedl v televizním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle premiéra BIS dosáhla v posledních letech vynikajících výsledků ve své kontrarozvědné činnosti, tedy v boji se zahraničními špiony na českém území.

Petr Nečas v České televizi

Petr Nečas v České televizi

BIS čelí v posledních dnech kritice kvůli údajnému úniku odposlechů hovorů bývalého primátora Prahy Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška.

Oddaný a loajální

Premiér uvedl, že nyní nemá důkazy, nebo jen závažné náznaky, dokládající, že Lang porušil nějaké principy, či své povinnosti. "Já ho považuji za mimořádně kvalitního ředitele BIS," dodal Nečas. Je přesvědčený, že Lang je ředitel, který je "apolitický, slouží této zemi, je vůči ní oddaný a loajální celou svou službou".

Kritika k médiím

Nečas také za "neuvěřitelný přešlap" označil rozhodnutí týdeníku Euro zveřejnit plné jméno šéfa protiteroristického odboru BIS v souvislosti s pátek zveřejněnou nahrávkou jeho rozhovoru s lobbistou Janouškem.

VÍCE ZDE: Janoušek měl kontakty v BIS, 'řešil' jejího šéfa

Nečas dodal, že má hodně důvodů myslet si, že týdeníku nahrávku poskytl někdejší šéf rozvědky Karel Randák. Důkazy v tomto smyslu však prý nedisponuje.

"Nebyl jsem to já," reagoval Randák. Rád by prý věděl, jak by se měl podle předsedy vlády k materiálu, který zveřejnilo Euro, dostat.

"Rozvrátili celé struktury, které získávaly informace o naší zemi," prohlásil Nečas v televizi s tím, že podrobnosti není možné sdělit. Podobná situace podle něj nastala v boji proti mezinárodnímu terorismu.

Únik selháním BIS?

Lang musí v současné době vysvětlit poslancům ze sněmovní komise pro kontrolu BIS, zda tajně pořízené nahrávky mezi Bémem a Janouškem z roku 2007, které zveřejnil deník Mladá fronta Dnes (MfD), unikly z BIS. MfD uvádí, že nahrávkami v roce 2009 disponovala bezpečnostní agentura ABL, kterou v té době vlastnil nynější šéf poslaneckého klubu vládních Věcí veřejných Vít Bárta.

"Mohu zodpovědně prohlásit, že jako předseda vlády jsem v životě žádný svazek žádné zpravodajské služby nedržel v rukou, ale už vůbec jsem v něm nelistoval," poznamenal Nečas. Informace z BIS ale dostává, snaží se je ověřovat a mimo jiné z nich vycházet například při rozhodování o personálních otázkách. "Možná i proto je třeba někdo zklamaný, že se nestal ministrem, nebo že přestal být ministrem," poznamenal.

ČTĚTE VÍCE:

Podle Nečasových slov nelze vyloučit, že nahrávky z BIS skutečně unikly, premiér ale pro to nyní nemá důkazy. Připomněl, že možných míst úniku je více, včetně telefonního operátora, policejního útvaru zvláštních činností, jiné složky policie, ale také z jiné zpravodajské služby či "úplně cizokrajné struktury".

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...