Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nečas stojí za Dobešem, podpořil školné

Vzdělávání

  12:07aktualizováno  14:12
PRAHA - Změny ve vysokém školství a vědě musí nastat, aby ČR zůstala konkurenceschopná. Na dnešním zasedání České konference rektorů to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Chystaná reforma je prý přes kritiku nutná, do systému se musí zapojit víc soukromých prostředků. Ministr školství Josef Dobeš (VV) zároveň uvedl, že ohledně kontraktového financování škol na několik let dopředu ještě bude jednat s ministrem financí. Připravované změny odmítla většina akademické obce, studenti plánují protesty.

Premiér Petr Nečas foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"K žádnému omezování akademických svobod, autonomie, samosprávy v naší zemi nedojde," upozornil premiér v reakci na nejčastější výtky odpůrců reformy.

Názorům všech zájmových skupin je podle něj třeba věnovat velkou pozornost, nejde ale donekonečna dělat nejrůznější analýzy a varianty řešení. "Je potřeba již konat," dodal s tím, že reformy se připravují už od roku 2006.

Nečas podpořil zpoplatnění studia

Premiér tak podpořil například zpoplatnění studia a systém studentských půjček. "Sníží bariéru k vysokoškolskému vzdělání," myslí si. Změnit se prý musí i špatný akreditační systém nebo udělování titulů profesorům a docentům. Premiér se vyslovil také pro rozvrstvení vysokých škol nebo takzvané kontraktové financování. Smyslem reformy by mělo být posílení kvality. "Nesmíme rezignovat na pojetí univerzit jako center vzdělanosti," dodal.

ČTĚTE VÍCE:

"Když máme meziroční pokles financování o skoro sedm procent a výhled na dalších 30 procent dolů, tak to nejsou zrovna změny, které by z našeho pohledu vedly k nějakému posílení konkurenceschopnosti," varoval ale rektor Univerzity Karlovy a předseda konference rektorů Václav Hampl.

Reforma počítá s takzvaným kontraktovým financováním, při němž by univerzity dostaly na několik let dopředu slíbený určitý objem peněz. O tomto ale musí Dobeš ještě jednat s ministrem financí. "Je to klíčový bod, za kterým já budu stát," uvedl. Návrh na kontraktové financování prý má podporu koaličních špiček K9. Dobeš ale odmítl, že by o peníze vybrané na školném chtěli snížit výdaje na vysoké školy.

"Se školným zásadně nesouhlasíme, a pokud ČSSD převezme vládní odpovědnost, bude trvat právě na jeho zrušení. Peníze na provoz vysokých škol je třeba hledat jinde než v kapsách studentů, nemohou suplovat neschopnost ministerstva školství a vlády potřebné prostředky sehnat," reagoval senátor a stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Protestní týden

Návrh dvou reformních zákonů odmítají kromě České konference rektorů také Rada vysokých škol a akademické senáty většiny univerzit. Proti reformě bojuje také nová Iniciativa za svobodné vysoké školy, kterou podpořila řada osobností veřejného života. Kromě omezení akademických svobod se odpůrci reforem bojí také zavedení školného.

Kabinet by měl návrh reformy projednat v březnu. Poslední únorový týden přitom bude na většině univerzit protestní.

Reformy se připravují několik let, kvůli protestům akademické obce byly pokaždé odloženy. Kromě školného se v nich počítá také se změnami pravomocí akademických orgánů a akreditační komise. Nově by se také školy měly orientovat buď na výzkum, vzdělávání nebo praktické uplatnění absolventů.

Autoři: ,