28. ledna 2013 18:58, aktualizováno  19:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas: Když mě Zeman odvolá, půjde o ústavní puč

Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas | foto: Jiří Salik SLámaLidové noviny

PRAHA Vedení ODS odmítá názor Miloše Zemana o nutnosti předčasných voleb. S nastupujícím prezidentem chce spolupracovat, třeba v zahraniční politice. Úvahu o tom, že by ho Zeman po svém nástupu na Hrad mohl odvolat z funkce, označil premiér Petr Nečas (ODS) za "nelegitimní ústavní puč".

"Jaké budou kroky zvoleného prezidenta Miloše Zemana, musíme vyčkat. V euforii vyřknutá slova je jedna věc, realita politické skutečnosti něco jiného. Předčasné volby může vyvolat jen Poslanecká sněmovna, nikoliv prezident republiky," řekl Nečas.

Zeman krátce po svém zvolení zdůraznil, že by se měly co nejdříve konat předčasné volby. V rozhovoru v České televizi totiž uvedl, že nynější vláda se opírá o stranu LIDEM, kterou nikdo nevolil. Je to prý jeho občanský názor, který ale jako prezident nebude skrývat. Nečas i první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek už v neděli zdůraznili, že vláda je odpovědná Sněmovně, ne prezidentovi.

ČTĚTE TAKÉ:

ODS je podle nejužšího vedení připravena s nově zvoleným prezidentem udržovat korektní vztahy a spolupracovat hlavně v zahraniční a bezpečnostní politice.

Ústavní právníci se nyní nemohou shodnout, zda má prezident pravomoc předsedu vlády odvolat. Ústava totiž ve sporném článku není zcela jednoznačná.

"Já si myslím, že ta formulace je spíš nešťastná, že je opřená o snahu stylisticky zjednodušit text a v očích některých interpretů to může vést k těmto důsledkům," komentuje případnou Zemanovu snahu o Nečasovo odvolání ústavní právník Jan Kysela.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...