Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nečas: Vláda bude o reformě jednat se studenty

Česko

  14:05
PRAHA - Vláda bude o změnách vysokého školství dále jednat s rektory i zástupci studentské komory, reagoval na protesty studentů proti reformě univerzit premiér Petr Nečas (ODS). Ve svobodné zemi je podle něj normální, že studenti vyjadřují názor na kroky vlády například i na demonstraci. Členové vlády se prý dnes s protestujícími nesetkali proto, že demonstrace se před úřadem vlády konala právě v době, kdy kabinet jednal.

Premiér Petr Nečas foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Budu jednat dále s představiteli rektorské konference i šéfy Rady vysokých škol a jsem přesvědčený, že tady je zájem na pozitivních změnách v českém vysokém školství. Vláda bude intenzivně jednat," řekl Nečas.

ČTĚTE TAKÉ:

Se studenty by se prý setkal, kdyby v době protestu nezasedala vláda. "Vláda je tím pádem v práci. Běží mašiny a od jedoucích strojů se prostě neodchází, obrábí se zkrátka dál," poznamenal premiér.

KSČM nebude pozastavena

Vláda zatím nenavrhne pozastavení činnosti KSČM, protože nemá dostatek podkladů. Chce ale prověřit občanská sdružení, která s komunistickou stranou úzce spolupracují. Kvůli boji s levicovým extremismem kabinet osloví Ústav pro studium totalitních režimů, ustanoví také pracovní skupinu, která zhodnotí možnosti postihu této formy politického radikalismu. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr vnitra Jan Kubice.

Vláda jednala také o připojení k fiskální unii

Vláda schválila, že se Česká republika na nadcházejícím summitu lídrů Evropské unie nepřipojí ke smlouvě o fiskální unii.

Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Petr Nečas (ODS). Vyplynulo to podle něj z toho, že koalice v této věci zatím nenalezla shodu.

Premiér zopakoval, že ČR má možnost se ke smlouvě v budoucnu ještě připojit. Vládní strany podle něj o českém postoji ke smlouvě budou dále jednat, vyjasnit si prý musí, zda smlouva znamená přesun pravomocí z národní úrovně na nadnárodní.

Ministr navrhl vládě několik opatření pro potírání projevů levicového extremismu. Mezi nimi je například vzdělávání policistů a pracovníků justice ve formách postihů radikálního politického jednání či rozpoznávání symboliky krajní levice.

Podle ministerstev vnitra a spravedlnosti není možné do budoucna tuto problematiku podceňovat. Resorty budou například posuzovat, zda v této souvislosti není možné použít nový zákon o trestní odpovědnosti právnických osob.

Vláda ministerstvu vnitra uložila vypracovat návrh na pozastavení KSČM již v červenci loňského roku. Vnitro proto oslovilo experty na extremismus a nechalo si od nich udělat analýzy. Ani jeden z posudků však pozastavení činnosti nyní čtvrté nejsilnější parlamentní strany nedoporučil.

Odborníci se shodli na tom, že není možné činnost politické strany omezovat, pokud neohrožuje demokratický systém a práva a svobody občanů v budoucnu. Podle dřívější zprávy pro vládu tak nestačí předpoklad, že by nynější komunistická strana mohla opakovat zločiny své předchůdkyně, kdyby k tomu měla někdy příležitost. Ministerstvo se přitom obrátilo i na Bezpečnostní informační službu, zda nemá poznatky o protiústavní činnosti komunistů.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.