Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Nečas: Neodstoupím, rozvědka měla manželku chránit před 'nebezpečím'

Česko

  12:19aktualizováno  12:56
PRAHA - Premiér Petr Nečas (ODS) zopakoval, že nehodlá rezignovat na svoji funkci, naopak přešel do protiútoku. Zkritizoval postup policie, která podle něj fatálně poškozuje Česko v zahraničí a řekl, že nechápe, proč policie vyšetřuje odchod a dohody se třemi exposlanci ODS.

Jana Nagyová a Petr Nečas. foto: ČTK

O obviněné spolupracovnici Janě Nagyové se premiér nezmínil, vojenská rozvědka však podle něj manželku nesledovala, ale měla ji chránit před blíže nespecifikovanými hrozbami.

Premiér připustil, že kvůli "nedorozumění a služební horlivosti“ mohlo dojít k pochybením. Obvinění dvou generálů tajné služby je podle předsedy vlády fatálním poškozením České republiky.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Nečase je "několik paralelně se vyvíjejících příběhů mediálně spleteno do politické bramboračky, či guláše.“ Premiér v poslanecké sněmovně rozdělil policejní zákroky posledních dnů do tří rovin, které spolu vzájemně nesouvisí.

Tou první jsou podle něj záležitosti spojené se jmény pražských kmorů Janouška a Rittiga – k tomu se Nečas vyjadřovat nechtěl. "Jsou to věci, o kterých vím minimálně a to je dobře,“ podotkl jen premiér.

Další "příběh“ se podle Nečase týká vojenského zpravodajství a třetí rovinou je otázka tří bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy. "Tam, kde je podezření ze spáchání trestného činu, tam má být vyšetřeno bez ohledu o koho se jedná,“ řekl Nečas poslancům.

Jak informoval server Lidovky.cz, Nagyová je obviněna kvůli tomu, že si loni v říjnu objednala u bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondřeje Páleníka sledování Nečasovy manželky Radky. Vojenští zpravodajové ji pak skutečně měli sledovat deset dní. Nagyová také čelí dalšímu obvinění kvůli uplácení při odchodu poslanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy. Policie prověřuje i variantu, že o její činnosti premiér věděl.

"Nyní je tento politický krok v podstatě kriminalizován," prohlásil předseda vlády a ODS. Poukázal na to, že se takto o své členy postaraly všechny parlamentní strany v rámci politické dohody a že opak by znamenal nakročení "ke konci stranické politiky".

Nečas se také dotázal, zda by měl být trestně stíhán za to, že, aby se stal premiérem, nabídl funkci vicepremiéra a ministra zahraničí Karlu Schwarzenbergovi a předsedkyni LIDEM Karolíně Peake křeslo vicepremiérky.

Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc to označil za nesrovnatelné. Nabízení křesel v polostátních firmách je věc na trestní stíhání nebo na demisi vlády, prohlásil Tejc.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka po Nečasově projevu premiéra vyzval, aby v zájmu ČR rezignoval a vyzval strany vládní koalice, aby podpořily návrh na rozpuštění Sněmovny, které by otevřelo cestu k novým volbám. Sociální demokraté jsou podle něj připraveni rozpuštění Sněmovny podpořit.

Autoři: , ,