Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nečas se pustil do Bárty. Chce, aby složil mandát

Česko

  16:49
PRAHA/TIRANA - Premiér Petr Nečas (ODS) pokládá za porušení veřejně daných příslibů fakt, že poslanec Vít Bárta zůstává nadále členem poslaneckého klubu Věcí veřejných. Bárta, který byl v pátek zatím nepravomocně podmíněně odsouzen za uplácení, před rozsudkem oznámil, že po odsouzení odejde z vysoké politiky.

Premiér Petr Nečas na briefingu k aktuální politické situaci. Požadavky Věcí veřejných považuje za vydírání a ultimáta, která odmítá. foto: ČTK

Zatímco Bárta by měl v politice podle premiéra skončit, stojí předseda vlády za ministrem dopravy Pavlem Dobešem, kterého chtějí VV z vlády stáhnout.

Bárta v pátek oznámil odchod z čela poslaneckého klubu i pozastavení členství ve straně, dal však najevo, že si poslanecký mandát hodlá ponechat. V neděli dokonce zmínil možnost kandidovat na Plzeňsku v podzimních krajských volbách.

ČTĚTE TAKÉ:

"Představa, že poslanecký mandát není vysoká politika, je samozřejmě velmi úsměvná," řekl dnes Nečas novinářům v albánské Tiraně, kde je na pracovní cestě. Připomněl, že před rozhodnutím soudu jak od tehdejšího šéfa poslaneckého klubu VV Bárty, tak ze strany jeho kolegů zněla "docela jednoznačná prohlášení", která dávala jasně najevo, že Bárta vysokou politiku opustí.

Vicepremiérka Karolína Peake sdělila, že o Bártově dalším působení v klubu se poslanci budou bavit na svém jednání příští úterý.

Karolína Peake (VV)

Nečas ale také podotkl, že koaliční partneři VV nemají žádný prostředek než postupovat podle svého. "Kdyby se jednalo o poslance ODS, tak by členem ODS s největší pravděpodobností vůbec nebyl už v době sdělení obvinění," poznamenal předseda vlády i občanských demokratů.

VV žádají demisi ministra dopravy

Premiéra také podle jeho slov "nesmírným způsobem" zaskočila informace, že VV žádají demisi ministra dopravy Pavla Dobeše. Dobeš sám je v Albánii s premiérem a novinářům řekl, že k věci se chce vyjádřit až ve středu po návratu.

"Já jsem jako předseda vlády nedostal jednu jedinou oficiální informaci od kohokoliv z VV o tom, že něco podobného se chystá," řekl Nečas. Vůbec prý nechápe, proč by měl Dobeš, s jehož prací je spokojen, z vlády odcházet. "Jestli proto, že nepodal demisi, tak mohu pouze konstatovat, že to byla moje slova, která jim, chtěli-li dále jednat, tu demisi zakázala," dodal.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ministři za VV měli před dvěma týdny z rozhodnutí grémia strany podat demise, nakonec tak neučinili poté, co Nečas dal najevo, že takovým postupem by končila koaliční diskuse. Strany si pak sedly za stůl a dosáhly dohody o pokračování koaliční vlády ODS, TOP 09 a VV. Nečas dodal, že doufal v konec sebevražedných praktik nejmenší vládní strany. "Zcela zjevně s tím nepřestaly," podotkl. Nechtěl ale konkrétně říci, jak se zachová v případě, že VV skutečně budou žádat ministrův odchod.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!