Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas se pustil do Kalouska za cisternu: Někteří pracují a někteří vypráví kovbojky

Předseda vlády Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda vlády Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA/JEKATĚRINBURG Premiér Petr Nečas (ODS) se na návštěvě Ruska poprvé vyjádřil k nedávnému incidentu na Letišti Václava Havla při vydání podnikatele Alexeje Torubarova. Ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) nepřímo obvinil ze šíření kovbojek.

"Velmi bych prosil, abychom se racionálně pohybovali v mezích paragrafů a mezinárodního práva a odlišili to od kovbojek, které někteří politici podstrkují médiím a ta je ochotně papouškují. Někteří z nás pracují a někteří vypráví kovbojky," uvedl Nečas, jehož vyjádření serveru Lidovky.cz poskytl mluvčí vlády Jan Hrubeš.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09) opakovaně oznámil, že na sebe bere veškerou odpovědnost za to, jak 2. května, kdy se drama odehrálo, postupoval personál letiště.

Premiér nepřímo naznačil, že okolnosti Torubarovova vydání nebyly tak dramatické, jak je Lidovky.cz v posledních dnech popisují. Server však má o celé události detailní informace, prvotní zprávu o zásahu na letišti přitom získal z nepolitických kruhů.

EXKLUZIVNĚ NA LIDOVKY.CZ:

Ve vládě na 'akci cisterna' panuje shoda

Případ ruského podnikatele Alexeje Torubarova ve středu ministři Karel Schwarzenberg, Miroslav Kalousek (oba TOP 09) a Pavel Blažek (ODS) označili na dotaz Lidových novin za neštěstí. Konflikt mezi sebou v této věci prý nemají. O ruském obchodníkovi prý nemají jeho advokáti žádné zprávy.

Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Blažek pak rozhodl o vydání, jemuž se 2.května na poslední chvíli snažilo zabránit několik ministrů, včetně Kalouska, který před letadlo s ruským podnikatelem nechal postavit cisternu.

Ostuda? Spíše neštěstí, říká Schwarzenberg

"Já bych řekl spíše neštěstí než ostuda," odpověděl dnes po jednání vlády Schwarzenberg na otázku Lidových novin, zda postup kabinetu v této věci nebyl ostudou.

Takovému označení posléze přitakali i Blažek s Kalouskem. "Neštěstí je vždycky v tom, že soudy i ministr spravedlnosti postupují podle důkazů, které mají k dispozici," uvedl Blažek, podle něhož není mezi ministry žádný spor. "Spíše se bavme o tom, že byla koordinace, která prostě ne vždy vyjde, jak si člověk představuje, že vyjít má," řekl také.

Dodal, že se ruské strany ptá, jaký je další osud Torubarova. Odpověď však prý zatím nedostal.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...