7. dubna 2011 10:30, aktualizováno  13:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas se sešel s Kočí. Je to puč, říká John

Kristýna Kočí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kristýna Kočí. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Šéfka poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí, která ve středu večer chyběla při veřejné obhajobě ministra dopravy a faktického lídra VV Víta Bárty, se ve čtvrtek ráno sešla s premiérem Petrem Nečasem. Byla pozvána přímo do Kramářovy vily. Nečas a Kočí řešili, jakou podporu má Bárta ve straně. Šéf VV Radek John jednání Kočí označil za puč. Objevily se i spekulace o předčasných volbách.

V Kramářově vile, kde se premiér nejprve setkal s šéfkou klubu VV a předsedou klubu ODS Petrem Tluchořem a poté i s užším vedením ODS padlo mimo jiné i to, že pokud by měl Bárta ve vládě zůstat, zvažovali by v ODS i variantu předčasných voleb. Mezitím na ministra dopravy podle serveru iDnes.cz kvůli údajnému úplatku podal trestní oznámení již druhý poslanec VV, jehož jméno dosud není známo.

Anketa

Komu věříte v korupční kauze u Věcí veřejných?

Věřím Bártovi, že Škárkovi půjčoval peníze 850
Věřím Škárkovi, že jej Bárta uplácel 1421
Nevěřím ani jednomu 4625

ODS: Nechceme dávat ultimáta
Premiér informaci o tlaku na VV dopoledne popřel. "Důrazně se ohrazujeme proti spekulacím, které zveřejnil server iHNed.cz. Odmítáme ničím nepodložené spekulace o vyvolávání zákulisního tlaku na Věci veřejné ze strany ODS a dohady o vyvolání předčasných voleb v souvislosti s osobou ministra dopravy Víta Bárty. Jakkoli situaci považujeme za vážnou, nehodláme koaličním partnerům dávat ultimáta, tím méně přes média," vzkázal v tiskovém prohlášení Nečas.

KOČÍ PRO LN K JOHNOVĚ NAŘČENÍ

"Nebudu s k tomu vyjadřovat do zasedání poslaneckého klubu. Nejsem ani v kanceláři, jsem na jednání."

"Jsem předsedykně poslaneckého klubu, tudíž se (na jeho večerní jednání, pozn. red.) dostavím,"

John: Vnitrostranický puč
Šéf VV Radek John, který se narychlo vracel ze služební cesty, označil v poledne jednání Kočí s Nečasem za vnitrostranický puč řízený zvenčí. "Vůbec se neozývá. Vůbec nekonzultuje závažné kroky, které by bez mého vědomí neměla dělat. Ona by se mnou měla hovořit o krocích, co chystá, a to nedělá," řekl Novinkám.cz. Kočí se k Johnově narčení odmítla vyjádřit, učiní tak až na večerním jednání poslaneckého klubu VV.

TOP 09: Mají čas do pátku
Třetí vládní partaj TOP 09 ústy místopředsedy Miroslava Kalouska již dopoledne vzkázala, že VV mají na vysvětlení celé kauzy čas do pátečního večera.

ČSSD: Buď půjde, nebo bude hlasování o nedůvěře
Šéf opozičních sociálních demokratů Bohuslav Sobotka odpoledne vyzval premiéra, aby ministra Bártu ihned odvolal, jinak ČSSD vyvolá hlasování o nedůvěře vládě.  

KRIZE VĚCÍ VEŘEJNÝCH

Dnes a zítra mají poslanci klubu Věcí veřejných jednat na utajeném zasedání. Místo i čas jednání VV neoznámily.

"ODS bude radši čtyři roky v opozici než čtyři roky ve vládě s Bártou," řekl zdroj z vládní koalice. Poslanecký klub VV se sejde ve čtvrtek odpoledne, diskutovat se má mimo jiné o tom, zda bude po Škárkovi z klubu vyloučen také další poslanec Stanislav Huml, jenž také kritizoval poměry ve straně a její vedení.

Chtějí vládnout bez Bárty
Podle informací LN už ODS a TOP 09 přemýšlejí, jak se Bárty zbavit. Oficiálně však koaliční partneři hovoří o "závažné kauze", kterou si véčkaři musejí vyřešit sami.


Plán je takový, že by z VV mohlo na protest proti Bártovi odejít sedm až deset poslanců, kteří by dál podporovali kabinet. Ten by se tak opíral o 101 (v případě podpory sedmi véčkařů) až o 104 (pokud by jich bylo deset) hlasy. Za architekty takového řešení bývají považováni šéfové poslaneckých klubů ODS a VV Petr Tluchoř s Kristýnou Kočí. Samotný Škárka však v ČT řekl, že neví o žádném poslanci VV, který by uvažoval o odchodu ze strany.

"Připravujeme se na nejhorší. Museli bychom se semknout a pokusit se získat pro vládu podporu poslanců VV, kteří by nestáli za Bártou, aby vláda ve sněmovně měla alespoň 103 hlasy," řekl LN pod podmínkou anonymity zdroj z TOP 09.

VŠE O AFÉŘE ŠKÁRKA

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...