Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
20. října 2012 18:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas: Volby jsou pro nás neúspěch, ale dobře, že nevyhráli komunisti

Předseda ODS Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA Výsledek ODS v senátních volbách je neúspěchem. ODS ho musí analyzovat a udělat vše pro to, aby se neopakoval. Novinářům to v sobotu řekl premiér Petr Nečas (ODS). Voličům poděkoval za to, že ve druhém kole senátních voleb ve většině okrsků zabránili vítězství komunistického kandidáta. Opoziční ČSSD naopak Nečas poblahopřál k vítězství ve volbách.

"Standardní volební výsledek ODS v senátních volbách je sedm až deset křesel. To, co je nad tento počet, bývá považováno za úspěch. To, co je pod tento počet, bývá považováno na neúspěch, čili my jsme dosáhli neúspěšného výsledku. Musíme přijmout s pokorou toto rozhodnutí voličů, analyzovat velmi pečlivě jejich vzkaz, zamyslet se nad příčinami tohoto neúspěchu a udělat vše pro to, abychom tento volební neúspěch odrazili v lepších výsledcích v dalších volbách," řekl Nečas.

ČTĚTE VÍCE:

Letošní senátní volby vyhrála ČSSD ve 13 z 27 obvodů. ODS obhajovala 13 mandátů, ve druhém kole voleb měla ve hře deset kandidátů, zvítězila ale jen ve čtyřech obvodech.

Stejně jako za vše ve straně podle Nečase i za nynější volby nese hlavní odpovědnost vedení strany v čele s ním. Příčiny tohoto výrazného volebního neúspěchu, především toho minulého týdne, jsou složitější. "Kdyby to bylo jen v předsedovi, tak ta situace pro stranu je velmi jednoduchá, prostě vymění předsedu, ale já si myslím, že takhle jednoduchá ta situace není, že je podstatně složitější," řekl Nečas.

Upadající podpora

Nečas upozornil na to, že ODS i ostatní "etablované strany" se s upadající podporou voličů potýká již delší dobu a nynější volby nejsou izolovaným výsledkem. Zopakoval také, že ODS poškodila rozhádanost jejího poslaneckého klubu. Vláda podle Nečase doplácí paradoxně i na to, že rozhýbala boj s korupcí.

"Pracují orgány činné v trestním řízení, tak jak pracovat mají, nehledí na to, na kom pracují. Výsledky tady jsou, ale pak mediálně z toho vzniká větší dojem korupce, protože to konání se stává transparentnější a častější," řekl.

Svou představu o tom, jak by ODS měla na prohrané volby reagovat a získat zpět své bývalé pozice, Nečas v sobotu popsat nechtěl. Seznámí s ní prý volební kongres ODS. Ten bude za čtrnáct dní rozhodovat o novém vedení strany.

.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...