20. října 2012 18:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas: Volby jsou pro nás neúspěch, ale dobře, že nevyhráli komunisti

Předseda ODS Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA Výsledek ODS v senátních volbách je neúspěchem. ODS ho musí analyzovat a udělat vše pro to, aby se neopakoval. Novinářům to v sobotu řekl premiér Petr Nečas (ODS). Voličům poděkoval za to, že ve druhém kole senátních voleb ve většině okrsků zabránili vítězství komunistického kandidáta. Opoziční ČSSD naopak Nečas poblahopřál k vítězství ve volbách.

"Standardní volební výsledek ODS v senátních volbách je sedm až deset křesel. To, co je nad tento počet, bývá považováno za úspěch. To, co je pod tento počet, bývá považováno na neúspěch, čili my jsme dosáhli neúspěšného výsledku. Musíme přijmout s pokorou toto rozhodnutí voličů, analyzovat velmi pečlivě jejich vzkaz, zamyslet se nad příčinami tohoto neúspěchu a udělat vše pro to, abychom tento volební neúspěch odrazili v lepších výsledcích v dalších volbách," řekl Nečas.

ČTĚTE VÍCE:

Letošní senátní volby vyhrála ČSSD ve 13 z 27 obvodů. ODS obhajovala 13 mandátů, ve druhém kole voleb měla ve hře deset kandidátů, zvítězila ale jen ve čtyřech obvodech.

Stejně jako za vše ve straně podle Nečase i za nynější volby nese hlavní odpovědnost vedení strany v čele s ním. Příčiny tohoto výrazného volebního neúspěchu, především toho minulého týdne, jsou složitější. "Kdyby to bylo jen v předsedovi, tak ta situace pro stranu je velmi jednoduchá, prostě vymění předsedu, ale já si myslím, že takhle jednoduchá ta situace není, že je podstatně složitější," řekl Nečas.

Upadající podpora

Nečas upozornil na to, že ODS i ostatní "etablované strany" se s upadající podporou voličů potýká již delší dobu a nynější volby nejsou izolovaným výsledkem. Zopakoval také, že ODS poškodila rozhádanost jejího poslaneckého klubu. Vláda podle Nečase doplácí paradoxně i na to, že rozhýbala boj s korupcí.

"Pracují orgány činné v trestním řízení, tak jak pracovat mají, nehledí na to, na kom pracují. Výsledky tady jsou, ale pak mediálně z toho vzniká větší dojem korupce, protože to konání se stává transparentnější a častější," řekl.

Svou představu o tom, jak by ODS měla na prohrané volby reagovat a získat zpět své bývalé pozice, Nečas v sobotu popsat nechtěl. Seznámí s ní prý volební kongres ODS. Ten bude za čtrnáct dní rozhodovat o novém vedení strany.

.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!