Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
26. března 2012 18:59, aktualizováno  20:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas tlačí na Béma: Já bych na jeho místě rezignoval

Premiér Petr Nečas ve sněmovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas ve sněmovně. | foto: ČTK

PRAHA Bém by měl pozastavit členství v ODS, pokud to brzy neudělá, podpořím kroky k jeho vyloučení, uvedl Nečas. Bém by prý měl odejít i ze sněmovny.

"Kauza odposlechů, ať už je za ní kdokoli, Pavla Béma významně mediálně poškozuje, což si jistě uvědomuje v první řadě sám osobně," sdělil Nečas. Pokud v nejbližší době nepozastaví Bém členství v ODS, bude premiér podporovat takové kroky pražského regionu, které povedou k ukončení jeho členství v ODS. "Na jeho místě bych rezignoval i na poslanecký mandát," dodal Nečas.

Bém v podvečer rozeslal členům ODS otevřený dopis. V něm prohlašuje, že už nechce dělat politickou kariéru. Žádá, aby na něj spolustraníci nevyvíjeli tlak ohledně jeho případného vystoupení z ODS předtím, než se bude moct veřejně obhájit. .

KDE JE BÉM?

Na bývalého primátora kvůli aféře s odposlechy jeho telefonátů z roku 2007 s kmotrem Romanem Janouškem tlačí i vedení pražské ODS. "Kdybych se dostal do takové situace jako Pavel Bém, své členství ve straně bych pozastavil," konstatoval primátor a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda. Primátor chce o situaci jednat i s premiérem, na jednání pozval i Béma. Ten je však nyní mimo Česko na pracovní cestě v Gruzii a pouze vzkázal, že bude "bojovat do posledního dechu".

Pozastavení členství

Občanští demokraté nemohou Bémovi členství ve straně pozastavit, pokud o to sám nepožádá. Případně by o pozastavení členství rozhodovala místní rada jeho sdružení. ODS ale má možnost Béma ze strany vyloučit. Takový krok může udělat buď jeho místní sdružení, nebo výkonná rada na návrh regionální rady.

"Vždy jsem podporoval kroky primátora směřující k větší transparentnosti rozhodování na pražském magistrátu. Proto budu i nadále podporovat veškeré kroky pražského vedení ODS v tomto směru, aby si opět získalo důvěru veřejnosti," vyjádřil Svobodovi podporu Nečas. Zopakoval, že odposlechy jsou pět let stará věc a poměry na pražském magistrátu nyní procházejí zásadní proměnou. "Pan Janoušek už nemá v Praze, ani na celostátní úrovni žádný vliv," konstatoval premiér.

Odposlechy ukazují Janouškův vliv na dění na magistrátu, uvnitř ODS nebo tehdejší vlády. Podle odposlechů Janoušek v Praze spolurozhodoval o prodeji majetku, o územním plánu či o vedení akciových společností hlavního města Prahy. Zajišťoval také někdejšímu primátoru Bémovi zahraniční cesty, schůzky s politiky nebo nákupy luxusního zboží. Obsahem odposlechů telefonátů se již začala zabývat policie.

, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

MMA zápasník Attila Végh (vlevo) trefuje soupeře Karlose Vémolu na turnaji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...