Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas tlačí na Švédy: Obejdeme se i bez gripenů

Premiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Premiér Petr Nečas (ODS) chce přímo se svým švédským protějškem Fredrikem Reinfeldtem jednat o dalším pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen. Předseda vlády to řekl po schůzi kabinetu. O schůzku hodlá usilovat tak, aby vláda mohla do konce března o tématu znovu diskutovat. Kabinet projednávání materiálu přerušil, podle informací do 20. března.

Nečas před novináři zdůraznil, že česká strana stále není spokojena se švédským přístupem, který by prý mohl být vstřícnější. Jednání mezi ministerstvy obrany už svůj potenciál vyčerpala, poznamenal předseda vlády.

"Proto chceme vyvolat jednání na úrovni předsedů vlád. Jsme přesvědčeni, že švédská strana málo bere v potaz to, že také na českém letectvu si dělá referenční vzorek, který při prodeji svých letadel po celém světě používá jako součást své reklamní a marketingové strategie," prohlásil premiér.

Nečas po jednání kabinetu upozornil, že ve hře je stále možnost krátkodobého řešení, po kterém by na stíhačky následoval otevřený tendr.

"Bude záviset na pružnosti švédské strany, pokud bude chtít jednání přivést k úspěšnému závěru pro Švédsko," podotkl předseda vlády. Pro českou stranu prý bude jednání úspěšné i v případě, že se vláda nakonec rozhodne vyhlásit otevřené výběrové řízení. Vláda je totiž podle Nečase přesvědčena, že není odkázána jen na gripeny.

Existují tři varianty

Podle starších informací jsou v návrhu na pokračování spolupráce se švédskou stranou tři varianty. První počítá s pronájmem na další tři roky za více než pět miliard korun. Druhá varianta představuje pronájem na pět let za téměř osm miliard a třetí varianta obsahuje nabídku na desetiletý pronájem za přibližně 14 miliard korun. K dokumentu by se vláda měla vrátit nejspíš 20. března.

Ještě loni v prosinci uváděl tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), že poslední a do letošního jara platná švédská nabídka byla výhodnější než předcházející varianty. Vondra, který v prosinci ve funkci skončil, vedl z pověření vlády od loňského února se Švédy exkluzivní jednání o pokračování stávajícího pronájmu 14 stíhaček. Vládě se nabízené podmínky nelíbily už dříve a Nečas také loni v létě označil přístup švédské strany za nevstřícný.

Gripeny rozdělily vládu

Podle informací deníku Právo se vláda v otázce pokračování pronájmu gripenů rozdělila na dvě skupiny, kdy premiér prosazuje tříletou variantu a vypsání zcela nového tendru. Tento postoj, tedy využívat několik let gripeny a po zlepšení ekonomické situace rozhodnout v novém tendru, ostatně Nečas zmiňoval už před rokem.

ČTĚTE DÁLE:

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) naopak s poukazem na to, že gripeny se osvědčily, stojí za desetiletým pronájmem. Zazněly také názory, že ČR by se bez stíhaček obešla, takový postoj je ale v rozporu se schválenými koncepčními dokumenty o obraně ČR.

Nynější pronájem 14 švédských stíhaček Gripen za 19,6 miliardy korun schválila v roce 2004 vláda Vladimíra Špidly (ČSSD). Česko letadla splácí deset let. Letouny Jas-39 Gripen používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky také Jihoafrická republika a Thajsko.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...