12. července 2013 21:04, aktualizováno  21:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odposlechy by zasluhovala i Rusnokova vláda, řekl Nečas u výslechu

Petr Nečas v Bartolomějské ulici opouští výslech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas v Bartolomějské ulici opouští výslech. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Přístup orgánů činných v trestním řízení je neobjektivní a selektivní, argumentoval expremiér Petr Nečas (ODS) při pátečním výslechu na policii, kde vypovídal jako svědek v souvislosti s kauzou kolem své nejbližší spolupracovnice Jany Nagyové.

Podle zdroje ČTK, který se výslechu účastnil, prohlásil, že zvláštní pozornost policistů by si zasluhovalo i sestavování vlády Jiřího Rusnoka. Nečas dal na policii najevo své přesvědčení, že páteční výslech byl připraven "na oko" kvůli novinářům. "Vím už nyní, že s vysokou pravděpodobností budu obviněn," řekl státnímu zástupci. Odmítl, že by se dopustil trestných činů. Žalobci požádali Sněmovnu o jeho vydání k trestnímu stíhání v souvislosti s kauzou údajného podplacení trojice exposlanců ODS výhodnými posty.

Expremiér při výslechu upozornil na to, že čeští státní zástupci toto politické jednání dříve nestíhali. "Je-li právní názor úzké skupinky státních zástupců z Vrchního státního zastupitelství Olomouc správný, (...) proč není postupováno naprosto stejně vůči celé řadě případů obecně známých a v médiích propíraných?" ptal se.

Jde o absurdní korupční skandál

Dále zkritizoval policejní odposlechy telefonů. "Rozdíl proti minulosti je v existenci operativních odposlechů, v čemž já spatřuji ono mávnutí kouzelného proutku, na základě kterého dosavadní politické jednání, které nikdy nebylo trestné a není trestné nikde v demokratické Evropě, je zničehonic označeno za korupční," uvedl. Dodal, že chce věřit tomu, že operativní technika nezahálí ani ohledně procesu sestavování současné Rusnokovy vlády.

Podle Nečase orgány činné v trestním řízení účelově vytvářejí absurdní korupční skandál, kterým matou veřejnost. Po tomto výroku (jak informoval exkluzivně server Lidovky.cz - ZDE) ho státní zástupce upozornil, že za urážlivé chování může dostat pořádkovou pokutu.

Nečas odvětil, že je opětovně zastrašován žalobcem a že na něj žalobce zvedá prst, přičemž toto gesto prý Nečas nezaznamenal od skončení základní školní docházky.

Čeká se na (ne)vydání Nečase

Vyšetřovatelé přerušili Nečasův výslech, protože vyčkávají na rozhodnutí Sněmovny ohledně vydání expremiéra k trestnímu stíhání. Poté by chtěli Nečase vyslechnout jako obviněného, uvedl zdroj ČTK.

V kauze údajného podplacení je vazebně stíháno celkem pět lidí: exposlanci Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa a dále Nagyová s bývalým Fuksovým náměstkem Romanem Bočkem, kteří prý společně navedli Nečase, aby trojici poslanců slíbil lukrativní posty ve státních firmách výměnou za to, že se vzdají mandátu.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!