Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Nečas v úzkých. Topolánek s Klausem na kongresech funkce uhájili

Česko

  7:00
PRAHA - Nejistota, ve které se před víkendovým kongresem nachází předseda ODS Petr Nečas, musí být povědomá oběma jeho předchůdcům. Václav Klaus i Mirek Topolánek totiž také zažili kongresy, na kterých hrozilo jejich "odstřelení".

Mirek Topolánek na kongresu v roce 2008 funkci předsedy ODS obhájil. Podaří se to i Petru Nečasovi (vlevo)? foto:  František Vlček, Lidové noviny

Už dvacet let je Petr Nečas poslancem ODS, předsedou strany ale teprve přes dva roky. A momentálně nemá vůbec jisté, že se v čele strany udrží i nadále. Skupina rebelujících poslanců ODS, která se dostala do sporu s Nečasem kvůli navrženému daňovému balíčku, si přeje novou tvář v čele strany. A možná není sama.

Ne všechny regionální sněmy ODS totiž nominovaly Nečase na post předsedy. V Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji Nečas nezískal dostatečný počet hlasů.

ČTĚTE VÍCE:

Kongres přitom začíná už dnes v Brně a potáhne se až do neděle. Protikandidáta Nečas zatím nemá. Podle rebelů se ale ještě objeví. Nejčastěji se hovoří o ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi či ministrovi průmyslu Martinu Kubovi. Oba však odmítají, že by měli v plánu proti Nečasovi jít. Vrchol kongresu, volba vedení partaje, chcete-li referendum o Nečasovi, by se měla odehrát v neděli dopoledne.

Topolánek vs. Bém

Do nelibosti části občanských demokratů se dostal i bývalý šéf ODS Mirek Topolánek. V prosinci 2008 na 19. kongresu ODS se proto musel v boji o předsednické křeslo střetnout s tehdejším pražským primátorem Pavlem Bémem. Pražská ODS byla sice jediná, která Topolánka v čele strany nechtěla, do poslední chvíle si přesto Topolánek nemohl být zcela jistý, jak hlasování dopadne.

Mirek Topolánek a Pavel Bém na kongresu ODS v prosinci 2008

Proti Topolánkovi se totiž tehdy ostře vymezoval zakladatel strany a čestný předseda Václav Klaus. Pohrozil, že jestli Topolánek funkci obhájí, čestné funkce se vzdá. Bém byl naopak vnímán jako jeho politický chráněnec. Spekulovalo se proto, že kvůli odchodu Klause a možnému rozkolu strany se z kuloárních dohod nakonec vyklube podpora pro Béma.

Avšak nestalo se tak. Podle tvrzení analytiků Topolánkovi nahrála obava svazující tehdejší ODS: výměna předsedy by znamenala pád vlády (ODS tehdy vládla v koalici s KDU-ČSL a SZ). To nebylo v zájmu strany, stejně jako případné předčasné volby. ODS totiž pár týdnů před kongresem prohrála krajské i senátní volby a předčasné volby do Poslanecké sněmovny hrozily obdobným debaklem. Klaus nakonec po triumfu Topolánka slovo dodržel a ještě na kongresu stranu opustil.

Anketa

Myslíte si, že Petr Nečas obhájí funkci předsedy ODS?

Ano 447
Ne 242

Klaus vs. Ruml a Pilip

Sám Klaus se na jednom z kongresů ODS také dostal do pozice, kdy mu hrozilo sesazení z funkce předsedy strany. Psal se rok 1997 a tehdejší mimořádný kongres probíhal krátce poté, co vypukla aféra týkající se financování strany. Pár dní před kongresem vystoupila proti Klausovi vnitrostranická opozice v čele s Janem Rumlem a Ivanem Pilipem a vyzvala ho k odstoupení.

Klaus však rozkol ustál. Výzva Rumla s Pilipem totiž nakonec vyzněla jako snaha o vnitrostranický puč. Při hlasování na kongresu - osmém v pořadí - Klaus získal většinu hlasů delegátů a funkci předsedy obhájil. Ze strany ale odešlo několik poslanců v čele s Rumlem a Pilipem, kteří vstoupili do vznikající strany Unie Svobody.

Autor: