Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas: Vacka na dopravě nechci. Peake musí najít jiné jméno

Premiér Petr Nečas hovoří s Karolinou Peake (VV) před jednání vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas hovoří s Karolinou Peake (VV) před jednání vlády. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Premiér Petr Nečas odmítl návrh strany LIDEM, která chtěla obsadit křeslo ministra dopravy Robertem Vackem. Ten měl rezort řídit po Pavlu Dobešovi, který k 3. prosinci na nátlak Karolíny Peake a spol. rezignoval.

"Nebudu vyjádření pana premiéra nijak komentovat. Je to věc všech jednání mezi ním a předsedkyní LIDEM. Ode mne by nebylo správné se k tomu dále a hlouběji vyjadřovat," řekl pro Lidovky.cz náměstek vicepremiérky Karolíny Peake Robert Vacek. Vyjádření premiéra, podle kterého by nebyl pro resort dopravy přínosem, přešel. "Řekněme, že nechci k té situaci nějak svým vyjádřením teď přispívat. Teď nezáleží na tom, jak to vnímám já osobně," prohlásil.

"Potvrzuji, že schůzku s premiérem jsem měla. Premiér mne sdělil svůj názor. Objektivní důvody pro nejmenování Roberta Vacka mi nesdělil. O situaci bude jednat předsednictvo strany LIDEM – liberální demokraté příští týden,“ napsala serveru Lidovky.cz předsedkyně strany Karolína Peake.

Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM)

Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM)

Poslanykně Karolína Peake

Šéfka LIDEM Karolína Peake

Předsednictvo strany LIDEM vyzvalo Dobeše k rezignaci v úterý večer. Jako hlavní důvod uvedla Peake problémy se spuštěním registru motorových vozidel, který není od července stále plně funkční.

Již před tím však Dobeš oznámil, že odstoupí, pokud rezistr nebude plně fungovat během prosince, což však šéfka nejmenší vládní strany označila za zbabělé. LIDEM pak za Dobešova nástupce označila Roberka Vacka, náměstek Peake. 

"Je to v kompetenci strany LIDEM. Myslím si, že to není vhodná volba," komentoval v týdnu jméno svého nástupce ministr v demisi Dobeš. "Nedomnívám se v tuto chvíli, že jsou změny na ministerstvu dopravy vhodné. Za posledních pět let je to šestý ministr, který na resort přichází. To není nikdy vhodné, protože bude samozřejmě docházet k personálním obměnám a celkové destabilizaci," dodal.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...