26. října 2012 22:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas: Vláda mění priority, útoky na švarc systém skončí

Předseda ODS Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA Tvrdé kontroly úřadů práce, pátrající ve firmách po lidech pracující na švarc systém, za který hrozí milionové pokuty, by měly skončit.

„Tady musím říci, že ministerstvo práce a sociálních věcí zamířilo naprosto falešným směrem,“ řekl v rozhovoru pro LN premiér Petr Nečas.

Co je švarc systém

Při tzv. švarc systému platily firmy pracovníky, kteří nebyli jejími zaměstnanci, ale pracovali jako osoby samostatně výdělečně činné. Takového člověka na jedné straně nechrání zákoník práce a nemá dovolenou, na druhé si ale může od výdělku odpočítávat náklady a platí státu méně na pojistném i daních. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) prosadil tvrdá pravidla a přísné předpisy, které švarc systém postihují.

"Pod záminkou boje s černou prací tady stovky úředníků dělají práci, v jejíž velký smysl nevěřím. Za mě jako ministra práce se nic takového nedělalo. Myslím si, že toto byla jedna z chyb ministerstva práce. V rámci přehodnocení priorit vládní politiky toto bude určitě věc, která se přehodnocovat bude," uvedl Nečas.

Velký rozhovor s Petrem Nečasem přináší sobotní vydání deníku Lidové noviny

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.