Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečase by měli poslanci bez řečí vydat, míní bývalý hradní právník Hasenkopf

Bývalý právní poradce Václava Klause Pavel Hasenkopf v Otázkách Václava Moravce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý právní poradce Václava Klause Pavel Hasenkopf v Otázkách Václava Moravce. | foto: ČTK

PRAHA Poslancům nepřísluší rozhodovat o tom, co je, či není trestným činem, a expremiéra Petra Nečase (ODS) by tak měli vydat do rukou zákona. Podle bývalého hradního právníka Pavla Hasenkopfa je Nečasova obhajoba u soudu jediným čistým řešením kauzy rozdávání státních trafik.

Podle Hasenkopfa je smyslem imunity zabránit šikaně zákonodárců ze strany výkonné moci, což v případě bývalého premiéra odpadá, protože předseda vlády exekutivu sám ztělesňuje.

Právník, který v květnu poodhalil pozadí vzniku novoroční amnestie bývalého prezidenta Václava Klause, zveřejnil svůj odborný názor opět na sociální síti Facebook.

Spor o amnestii

Exprávník Kanceláře prezidenta republiky Pavel Hasenkopf.

Pavel Hasenkopf pracoval od roku 2003 v odboru legislativy a práva kanceláře prezidenta Václava Klause. Spolupodílel se na přípravě velké novoroční amnestie, jeho návrh však prý vybrán nebyl.

Odmítá však autorství na sporném zastavení trestního stíhání vlekoucích se procesů. Dostal se tak do pře se současným hradním kancléřem Vratislavem Mynářem, který ho označil za jednoho z „otců amnestie“

„Imunita je v ústavě zejména pro ochranu opozice před zvůlí vlády. Ne pro ochranu vlády před vládou,“ píše Hasenkopf a zdůrazňuje, že poslanci jsou sice chráněni před uměle vytvořeným obviněním, pokud ale k pochybnému jednání dojde, není na poslancích, aby rozhodovali, zda se jednalo o trestný čin. To podle něj přísluší pouze soudu.

„Pakliže se tedy zákonodárce domnívá, že skutek, pro který je žádáno vydání poslance, vůbec není trestným činem, obranou není ho nevydat, ale ustát tento názor před soudem. A právě proto by měli Nečase vydat,“ míní bývalý hradní právník.

Hasenkopf také poukazuje na to, že poslanecká sněmovna vydává své členy ke stíhání pro konkrétní trestné činy, což jí podle něj nepřísluší. Parlament by měl vydávat své členy ke stíhání za konkrétní skutky, nikoliv pro trestné činy, uzavírá právník.

Vydat, či nevydat? Poslanci vyčkávají

Dolní komora bude brzy rozhodovat o vydání bývalého premiéra Nečase k trestnímu stíhání za uplácení a zneužití pravomoci v kauze trafik pro trojici exposlanců Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy.

Žádost žalobce Ivo Ištvana nyní projedná mandátový a imunitní výbor, který doporučí Nečase buď vydat ke stíhání, nebo nevydat. Následně o tom bude pravděpodobně v září hlasovat sněmovna.

Není přitom jisté, zda sněmovna Nečase vydá, poslanci bývalé vládní koalice zatím vyčkávají na stanovisko výboru. I tak by ale mohl být expremiér stíhán, až mu skončí poslanecký mandát, což by v případě rozpuštění sněmovny mohlo být i před jarním termínem řádných voleb.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...