Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
30. června 2014 15:22, aktualizováno  17:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Trestní příkaz pro Nečasovou: dostala podmínku. Žalobci ji ale poženou před soud

Jana Nagyová vypovídala u soudu jako svědkyně.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nagyová vypovídala u soudu jako svědkyně. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 1 trestním příkazem uznal Janu Nagyovou vinnou ze zneužití tajné služby. Dostala roční podmínku s odkladem na čtyři roky a zákaz působit ve státní správě. Jenže olomoučtí žalobci plánují podat takzvaný odpor. Tím verdikt samosoudce zruší a soud pak bude muset nařídit hlavní líčení.

Loni 12. června provedl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zásah na Úřadu vlády. Policisté zadrželi několik osob, mezi nimiž byla i ředitelka kabinetu předsedy vlády Jana Nagyová.

ČTĚTE TAKÉ:

Státní zástupce ji později obvinil ze zneužití vojenské tajné služby k soukromým účelům, z vyzrazení utajovaných zpráv Bezpečnostní informační služby a z podílu na údajném uplácení tří poslanců. Zásah vedl k pádu koaličního kabinetu premiéra Nečase.

Žalobci ženou Nečasovou před soud

“Proti všem rozhodnutím budeme brojit opravnými prostředky, proti trestnímu příkazu podáme odpor, proti usnesení o postoupení a zastavení trestního stíhání bude podána stížnost,“ řekl serveru Lidovky.cz náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár. "Trest nepovažujeme za adekvátní," dodal.

Znamená to, že soudu kvůli zneužití zpravodajců se exšéfka kabinetu Petra Nečase stejně nevyhne. “Po podání odporu soudce ruší trestní příkaz a nařídí hlavní líčení,“ přiblížil Komár. O stížnostech v případě zpravodajců pak rozhodne pražský městský soud.

Komár nechtěl argumentaci obvodního soudu blíže komentovat. “Argumentace soudu je velmi stručná, budeme ji komentovat v opravných prostředcích,“ uvedl pouze.

Komár uvedl, že páteční rozhodnutí soudkyně Heleny Králové dostalo dozorující Vrchní státní zastupitelství v Olomouci do datové schránky v pondělí.

Páleníka a Kovandu vyřeší ministerstvo

Součástí rozhodnutí je také zastavení trestního stíhání zpravodajce Jana Pohůnka. Případy zbylých dvou obžalovaných v kauze, šéfů VZ Ondreje Páleníka a Milana Kovandy soudkyně postoupila k vyřešení ministerstvu obrany, pod které VZ spadá, kvůli případnému kázeňskému provinění.

Také proti tomu podají žalobci stížnost, kterou projedná Městský soud v Praze. Soud na to má tři dny. Žalobci podle Komára rovněž podají stížnost ohledně zastavení trestního stíhání Pohůnka.

Aktéři kauzy Nagyová: (vlevo) Ivan Fuksa, Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, (vpravo)...

Aktéři kauzy Nagyová: (vlevo) Ivan Fuksa, Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, (vpravo)...

Podle žalobců zneužila v roce 2012 Nagyová (nyní Nečasová) zpravodajce VZ ke sledování Nečasovy manželky Radky. Kauza vedla k pádu Nečasovy vlády.

Nečas se později s Nagyovou oženil. Zpravodajci odmítají tvrzení o sledování. Podle nich dostali úkol "z nejvyšších míst", aby provedli tzv. kontrasledování, tedy prověřili podezřelý pohyb kolem tehdejší manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát.

Výběr událostí v kauze Nagyová (nyní Nečasová)

2013:

12. června - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) provedl zásah na řadě míst v ČR, včetně úřadu vlády.

13. června - Objevila se jména zadržených, šlo mj. o exposlance ODS Petra Tluchoře, exministra zemědělství Ivana Fuksu, ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, exšéfa VZ a šéfa Správy státních hmotných rezerv Ondreje Páleníka či ředitele VZ Milana Kovandu.

14. června - Vyšetřovatelé předali obvinění osmi z devíti zadržených, dalším obviněným se stal Pohůnek z VZ. Podle policie stála Nagyová v pozadí dohody mezi tzv. rebely ODS a vládou z podzimu 2012. Tehdejší poslanci ODS Marek Šnajdr, Fuksa a Tluchoř se vzdali mandátů, čímž umožnili schválení vládního daňového balíčku. K odstoupení z poslaneckých funkcí byli podle policie motivováni nabídkou členství v orgánech státem řízených společností. Nagyová navíc údajně zneužila VZ ke sledování tří osob, včetně tehdejší manželky premiéra.

15. června - Ostravský soud poslal do vazby šest lidí, včetně Nagyové, Tluchoře, Fuksy a Pohůnka. O den později rozhodl soud stejně v případě dalšího exposlance Šnajdra.

16. června - Premiér Petr Nečas oznámil, že následující den podá demisi. Nečas skončil i v čele ODS.

17. června - Ministr obrany Vlastimil Picek dočasně zprostil výkonu služby Kovandu a Pohůnka.

8. července - Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan požádal Sněmovnu o vydání Nečase.

16. července - Nejvyšší soud vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení exposlance Šnajdra, Tluchoře a Fuksu. Všichni byli propuštěni z vazby. Vrchní státní zástupce následně stáhl žádost o vydání Nečase Sněmovnou.

19. července - Všichni hlavní obvinění v kauze Nagyové byli propuštěni z vazby. Kromě Nagyové i Pohůnek, Páleník a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček.

28. srpna - Sněmovna byla rozpuštěna; Nečas přestal být poslancem.

21. září - Nečas se oženil s Nagyovou.

31. října - Nejvyšší soud rozhodl, že exposlance Tluchoře, Šnajdra a Fuksu nelze stíhat ani kvůli jednání mimo Sněmovnu. Zároveň rozhodl, že Nečase lze stíhat i za trestné činy, kterých se mohl dopustit před rozpuštěním Sněmovny v srpnu 2013.

2014:

21. ledna - Fuksa, Šnajdr a Tluchoř požádali ministerstvo spravedlnosti o odškodnění za morální újmu, ušlý výdělek a právníky.

11. února - Nečasův advokát oznámil, že policie obvinila expremiéra z podplácení v tzv. kauze trafik pro exposlance.

4. března - Média přinesla informaci, že policie obvinila Nečasovou (Nagyovou) a lobbistu Iva Rittiga kvůli úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS).

14. května - Státní zástupce vyňal případ údajného zneužití VZ z kauzy Nagyová. Tato větev případu je podle žalobců objasněna, zatímco ve zbytku kauzy ještě vyšetřování pokračuje.

6. června - Vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu ve věci zneužití vojenské tajné služby. Obžalobě čelí Nečasová, bývalí šéfové rozvědky Páleník a Kovanda i Pohůnek.

23. června - Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo stížnosti advokáta Davida Michala, podnikatele Rittiga, jeho obchodního partnera Tomáše Jindry a Nečasové proti usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze údajného úniku informací z BIS.

27. června - Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání Pohůnka v kauze údajného zneužití VZ.

Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!