29. září 2015 11:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečasová musí doplatit za luxusní dárky daň 706 tisíc korun

Jana Nečasová je obviněna z neplacení daně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nečasová je obviněna z neplacení daně. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Luxusní dárky, které dostala Jana Nečasová, dříve Nagyová, se dostaly do hledáčku finančního úřadu. Ten chce, aby zpětně uhradila daň ve výši 706 tisíc korun. Manželka bývalého premiéra Petra Nečase ovšem nebyla od května 2013 nikde zaměstnaná.

Jana Nečasová je od března trestně stíhána za neplacení daně, za které ji hrozí až osm let vězení. O případu informoval server Neovlivní.cz. Obhájce Nečasové Eduard Bruna i státní žalobce Pavel Komár se k výši částky odmítli vyjádřit. “Částku neznám a nevím ani, jestli už byla zaplacena,” komentoval případ Bruna.

“Z čeho to bude paní Nečasová platit? To je spíš otázka na ní,” řekl k případu žalobce Komár. Ani obhájce Nečasové Bruna netuší, z čeho jeho klientka daň zaplatí.

Osobní i profesní koučink

Z kraje roku se snažila Nečasová podnikat jako „životní kouč“ - poradenství, kde radila v osobním i profesním životě. Po uveřejnění této skutečnosti médii ale byly však její stránky zablokované.

Některé dárce se policistům vůbec nepodařilo pojmenovat. V protokolu jsou...
Na šéfce Nečasova kabinetu podle detektivů nešetřila ani známá návrhářka Beata...


Oblečení, kabelky i šperky Nečasová dostávala jako premiérova pravá ruka. Celková hodnota těchto dárků se pohybuje kolem deseti milionů korun. Nejcennější by měl být náhrdelník Cartier za více něž milion. Prezenty měla Nečasová dostávat od například bývalého šéfa Pozemkového úřadu Petra Šťovíčka, lobbistu Vladimíra Johanese, exministra Tomáše Chalup nebo šéfa společnosti ČEZ Daniela Beneše.

Policie už dříve prověřovala variantu, ve které mohly dárky sloužit jako prostředek korupce. Pro tuto verzi ovšem nenashromáždila dostatek důkazů.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky