Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečasová s loutkou manžela z autobusu nezmizí. Neohrožujeme ji, tvrdí Piráti

Česko

  6:00
PRAHA - Odmítáme, že bychom zasahovali do osobních práv Jany Nečasové (dříve Nagyové) a ohrožovali ji, tvrdí Pirátská strana. Odmítá proto odstranit její podobiznu z předvolebního autobusu, na níž je vyobrazena s loutkou. A to i navzdory tomu, že Nečasová podala žalobu.

Autobus Pirátské strany foto: Piráti

Právníci Jany Nečasové (dříve Nagyové) požádali Pirátskou stranu o omluvu a odstranění její podoby z autobusu. Piráti totiž svůj volební autobus, s nímž chtějí před volbami navštívit všechna okresní města, polepili obrázky, na nichž je vyobrazeno pět kauz politických soků. (více čtěte ZDE)

Strana ale jejímu přání nevyhověla. V případu proto došlo i na právní kroky. Místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 3 Miroslava Sixtová pro iDnes.cz potvrdila, že soud už rozhodl o předběžném opatření. „Žádné další informace poskytnout nelze, neboť soudem bylo rozhodnuto o návrhu na předběžné opatření a rozhodnutí se spolu s žalobou účastníkům řízení teprve doručuje,“ uvedla Sixtová.

Kalousek, Babiš, Sobotka a Rath

Piráti vedle karikatury Nečasové kriticky vyobrazili i šéfa ANO Andreje Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo, premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) kvůli kauze OKD, předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska v souvislosti s povolováním hazardních her a také exhejtmana Davida Ratha, který stojí před soudem kvůli korupci.

Advokát Nečasové chce, aby její podoba zmizela z kampaňového autobusu Pirátů

Nečasová v kresleném příběhu připomíná kauzu zneužití vojenských špionů. V rukou drží loutku tehdejšího premiéra a nynějšího manžela Petra Nečase. Kresbu navíc doprovází slogan: “Pusťte nás na ně! Protože my jsme ti hlídací psi.“ Před pěti postavami stojí předseda Pirátů se založenýma rukama a na opasku má připevněný předmět připomínající obušek.

A právě toho se chytla Nečasová se svými právníky. Kresba dle společného vyjádření prý může ohrozit její život, zdraví i vážnost. Obává se i toho, že jí tím Piráti mohou způsobit „vážnou újmu“. S advokáty proto po Pirátech požadovala omluvu a odstranění obrázku. V opačném případě hrozila zahájením právních kroků.

Neoprávněná výzva, tvrdí Piráti

Stanovisko Pirátů k výzvě ovšem hovoří v odlišném duchu, než by si Nečasová přála. „Výzvu na odstranění podobizny paní Nagyové (Nečasové) považují Piráti za neoprávněnou. Dle našeho názoru, který se rovněž opírá i o odborné právní stanovisko vypracované pro Českou pirátskou stranu, nebylo výlepem podobizny paní Nagyové (Nečasové) na pirátský autobus zasaženo do jejích osobních práv,“ tlumočila stanovisko, které má server Lidovky.cz k dispozici, mluvčí partaje Karolína Sadílková.

Zveřejněním karikatury Piráti podle vlastních slov jen vyjádřili „politický postoj vůči této a podobným politickým kauzám, které jsou v českém prostředí pod názvy uvedenými na autobusu známé veřejnosti a jsou takto i dlouhodobě mediálně označovány“.

Odmítají navíc tvrzení bývalé zaměstnankyně Úřadu vlády, že použitím karikatury zasáhlo do osobních práv paní Nagyové (Nečasové). „Odmítáme dokonce i absurdní tvrzení, že by jí tak mohlo hrozit nějaké fyzické ohrožení. Veškerá tvrzení paní Nagyové (Nečasové) považujeme pouze za účelová, jelikož se jedná o dezinterpretaci a vytržení jednotlivých tvrzení z celého kontextu,“ tvrdí Sadílková.

Jenže podle advokáta Adama Černého strana použila podobu jeho klientky protiprávně a zařazením předsedy Pirátů Ivana Bartoše s obuškem do kresby propaguje fyzické násilí proti jeho klientce.

Piráti se ovšem hájí tím, že se odkazují na obecně mediálně známé politické kauzy a tudíž nejde o útok proti jednotlivci. „Co více, Piráti dlouhodobě prosazují demokratický stát, svobodu a ochranu práv jednotlivců, což je zřejmé z hesel uvedených v zadní části autobusu, a to ‚Obrana svobody‘, ‚Ochrana občanů před šikanou‘ a ‚Kontrola moci a mocných‘,” dodala mluvčí strany.

Další právní kroky, varoval Černý

Advokát Černý dal v předžalobní výzvě politické straně třídenní lhůtu na splnění požadavků. Piráti ovšem karikaturu nepřestali používat.

Nečas u soudu: Trafiky jsem nenabízel, jen jsem urovnával rozkol v ODS

Advokát nicméně mimo jiné namítá, že v žádné z kauz spojených se jménech jeho klientky ještě nepadl pravomocný rozsudek, tudíž nelze narušovat presumpci neviny a právo na spravedlivý proces.

„Otázka, zda vyobrazení naplňuje znaky trestného činu, je na posouzení orgánů v trestním řízení, nicméně již v současné době je zřejmé, že vyobrazení obsahující podobu klientky jsou protizákonná a protiústavní,“ uvádí Černý.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat