31. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečasová s loutkou manžela z autobusu nezmizí. Neohrožujeme ji, tvrdí Piráti

Autobus Pirátské strany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus Pirátské strany | foto: Piráti

PRAHA Odmítáme, že bychom zasahovali do osobních práv Jany Nečasové (dříve Nagyové) a ohrožovali ji, tvrdí Pirátská strana. Odmítá proto odstranit její podobiznu z předvolebního autobusu, na níž je vyobrazena s loutkou. A to i navzdory tomu, že Nečasová podala žalobu.

Právníci Jany Nečasové (dříve Nagyové) požádali Pirátskou stranu o omluvu a odstranění její podoby z autobusu. Piráti totiž svůj volební autobus, s nímž chtějí před volbami navštívit všechna okresní města, polepili obrázky, na nichž je vyobrazeno pět kauz politických soků. (více čtěte ZDE)

Strana ale jejímu přání nevyhověla. V případu proto došlo i na právní kroky. Místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 3 Miroslava Sixtová pro iDnes.cz potvrdila, že soud už rozhodl o předběžném opatření. „Žádné další informace poskytnout nelze, neboť soudem bylo rozhodnuto o návrhu na předběžné opatření a rozhodnutí se spolu s žalobou účastníkům řízení teprve doručuje,“ uvedla Sixtová.

Kalousek, Babiš, Sobotka a Rath

Piráti vedle karikatury Nečasové kriticky vyobrazili i šéfa ANO Andreje Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo, premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) kvůli kauze OKD, předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska v souvislosti s povolováním hazardních her a také exhejtmana Davida Ratha, který stojí před soudem kvůli korupci.

Nečasová v kresleném příběhu připomíná kauzu zneužití vojenských špionů. V rukou drží loutku tehdejšího premiéra a nynějšího manžela Petra Nečase. Kresbu navíc doprovází slogan: “Pusťte nás na ně! Protože my jsme ti hlídací psi.“ Před pěti postavami stojí předseda Pirátů se založenýma rukama a na opasku má připevněný předmět připomínající obušek.

A právě toho se chytla Nečasová se svými právníky. Kresba dle společného vyjádření prý může ohrozit její život, zdraví i vážnost. Obává se i toho, že jí tím Piráti mohou způsobit „vážnou újmu“. S advokáty proto po Pirátech požadovala omluvu a odstranění obrázku. V opačném případě hrozila zahájením právních kroků.

Neoprávněná výzva, tvrdí Piráti

Stanovisko Pirátů k výzvě ovšem hovoří v odlišném duchu, než by si Nečasová přála. „Výzvu na odstranění podobizny paní Nagyové (Nečasové) považují Piráti za neoprávněnou. Dle našeho názoru, který se rovněž opírá i o odborné právní stanovisko vypracované pro Českou pirátskou stranu, nebylo výlepem podobizny paní Nagyové (Nečasové) na pirátský autobus zasaženo do jejích osobních práv,“ tlumočila stanovisko, které má server Lidovky.cz k dispozici, mluvčí partaje Karolína Sadílková.

Zveřejněním karikatury Piráti podle vlastních slov jen vyjádřili „politický postoj vůči této a podobným politickým kauzám, které jsou v českém prostředí pod názvy uvedenými na autobusu známé veřejnosti a jsou takto i dlouhodobě mediálně označovány“.

Odmítají navíc tvrzení bývalé zaměstnankyně Úřadu vlády, že použitím karikatury zasáhlo do osobních práv paní Nagyové (Nečasové). „Odmítáme dokonce i absurdní tvrzení, že by jí tak mohlo hrozit nějaké fyzické ohrožení. Veškerá tvrzení paní Nagyové (Nečasové) považujeme pouze za účelová, jelikož se jedná o dezinterpretaci a vytržení jednotlivých tvrzení z celého kontextu,“ tvrdí Sadílková.

Jenže podle advokáta Adama Černého strana použila podobu jeho klientky protiprávně a zařazením předsedy Pirátů Ivana Bartoše s obuškem do kresby propaguje fyzické násilí proti jeho klientce.

Piráti se ovšem hájí tím, že se odkazují na obecně mediálně známé politické kauzy a tudíž nejde o útok proti jednotlivci. „Co více, Piráti dlouhodobě prosazují demokratický stát, svobodu a ochranu práv jednotlivců, což je zřejmé z hesel uvedených v zadní části autobusu, a to ‚Obrana svobody‘, ‚Ochrana občanů před šikanou‘ a ‚Kontrola moci a mocných‘,” dodala mluvčí strany.

Další právní kroky, varoval Černý

Advokát Černý dal v předžalobní výzvě politické straně třídenní lhůtu na splnění požadavků. Piráti ovšem karikaturu nepřestali používat.

Advokát nicméně mimo jiné namítá, že v žádné z kauz spojených se jménech jeho klientky ještě nepadl pravomocný rozsudek, tudíž nelze narušovat presumpci neviny a právo na spravedlivý proces.

„Otázka, zda vyobrazení naplňuje znaky trestného činu, je na posouzení orgánů v trestním řízení, nicméně již v současné době je zřejmé, že vyobrazení obsahující podobu klientky jsou protizákonná a protiústavní,“ uvádí Černý.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz