130 let
Jana Nagyová u soudu.

Jana Nagyová u soudu. | foto: MAFRA - Dan Materna

Rozhovor

Nečasová se jen těžko zbaví odpovědnosti, říká advokát ke krácení daně

Česko
  •   7:10
PRAHA - Jana Nečasová, dříve Nagyová, čelí trestnímu stíhání za krácení daně. Kvůli tomu, že si nejméně ve 29 případech nenechala vyměřit daň za luxusní dárky v hodnotě téměř deseti milionů, čímž údajně připravila stát o téměř 706 tisíc, jí hrozí až osm let vězení. Podle advokáta Jiřího Vaníčka se Nečasová zřejmě odpovědnosti nezbaví.

Nečasová měla coby šéfka kanceláře předsedy vlády dostat v letech 2012 a 2013 luxusní dary v hodnotě deseti milionů. Vyšetřovatelé podle deníku Právo, který informací přinesl jako první, zmiňují například perlový náhrdelník Cartier za více než milion sto dvacet tisíc korun či prsten stejné značky za 215 tisíc.

Účinná lítost

Účinná lítost je instrument trestního práva, který se nachází jak v obecné, tak i zvláštní části trestního zákoníku. V případě, že dojde k naplnění podmínek účinné lítosti, zaniká trestní odpovědnost pachatele za spáchaný trestný čin, tudíž není trestně odpovědný.

Lidovky.cz: Nabízí se možnost, že by Nečasová mohla využít právního instrumentu účinná lítost, aby se vyhnula trestu?
V projednávaném případě podle dostupných informací nebyla naplněna ani jedna z podmínek naplnění účinné lítosti, aby mohla zaniknout trestní odpovědnost za tento trestný čin. 

Lidovky.cz: Jaké jsou podmínky pro splnění účinné lítosti? 

Nečasová byla obviněna z krácení daně za dary. Dostala i náhrdelník za milion

Musí se jednat o trestné činy taxativně uvedené v ustanovení trestního zákoníku. Pachatel buď dobrovolně zamezil nebo napravil způsobený škodlivý následek trestného činu anebo učinil takzvané kvalifikované oznámení v době, kdy ještě mohlo být zabráněno škodlivému následku. Tímto se rozumí oznámení například policejnímu orgánu či státnímu zástupci. 

Lidovky.cz: Není přeci jen možnost podmínky nějak „obejít“?
Existuje nález Ústavního soudu ČR z roku 2009, podle něhož podmínky účinné lítosti u trestného činu zkrácení daně lze naplnit i tak, že daňová povinnost bude splněna dodatečně, a to až do okamžiku, kdy soud prvního stupně začne vyhlašovat svůj rozsudek. Podle výkladu, zastávaného Ústavním soudem, by tak i v projednávaném případě bylo možno využít účinné lítosti. Trestní odpovědnost pachatele by zanikla v případě, že daňová povinnost by byla uhrazena dříve, než by soud prvního stupně začal vyhlašovat svůj rozsudek. 

Lidovky.cz: Nečasová tedy má šanci uspět...
Právní názor Ústavního soudu je však relativizován rozhodnutími Nejvyššího soudu. Znění zákona a judikatura Nejvyššího soudu nasvědčuje výkladu, že v projednávaném případě se účinná lítost nemůže uplatnit. Proto nelze jednoznačně říci, jak se k situaci postaví soudy. Konečné slovo budou patrně mít až nejvyšší soudní instance. 

Lidovky.cz: Jak se prokazuje, že tak pachatel skutečně nečinil s úmyslem?
Bavíme-li se o trestném činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, vyžaduje se k jeho spáchání zavinění ve formě úmyslu. Postačí i úmysl nepřímý. Takzvaná subjektivní stránka skutkové podstaty trestného činu však bude prokazována příslušnými orgány činnými v trestním řízení. Úmysl pachatele uvedeného trestného činu se musí vztahovat i na to, že daň je zkracována. Na takovýto úmysl je zapotřebí usuzovat z celého jednání pachatele. Za relevantními znaky úmyslného zavinění je možno považovat například způsob vedení účetních dokladů či ústní i písemné projevy vůči obchodním partnerům a tak dále.

Lidovky.cz: Může se díky účinné lítosti vyhnout Nečasová vězení, které jí hrozí?
Jelikož paní Nečasová měla způsobit škodu ve značném rozsahu, tedy škodu nejméně 500 tisíc korun, hrozí jí odnětí svobody na dvě léta až osm let. 

Autor: sk