29. června 2010 18:21, aktualizováno 30. 6 2:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečasova vláda je celá. Kalousek povede finance, John získal vnitro

Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John po jednání o programu vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John po jednání o programu vlády. | foto: ČTK

PRAHA Po osmihodinovém jednání, hluboko po půlnoci, se koaliční lídři shodli na podobě vlády Petra Nečase. A menší strany dosáhly svého. Miroslav Kalousek obsadí ministerstvo financí, Karel Schwarzenberg (oba TOP 09) zahraničí, Radek John (VV) zase usedne do křesla ministra vnitra.

Na ODS zbyde, samozřejmě vedle premiérské pozice Petra Nečase, ze silových rezortů jen obrana. Tu povede Alexandr Vondra.

Strany se při rozdělování ministerstev držely už předem dohodnutého klíče ODS 6 - TOP 09 5 - VV 4, ačkoli šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg minulý týden tuto dohodu zpochybňoval - čtěte TOP 09 vyostřuje jednání o vládě: Chceme stejně křesel jako má ODS

Jaké posty získaly strany ve vládě 

ODS - 6: premiér, obrana, průmysl a obchod, spravedlnost, zemědělství, životní prostředí.

TOP 09 - 5: finance, zahraničí, zdravotnictví, práce a sociální věci, kultura.

VV - 4: vnitro, doprava, místní rozvoj, školství.

Nečas označil osmihodinové jednání za velice usilovné a podrobné. "Je to nejmenší koaliční vláda za posledních dvacet let," poznamenal premiér Nečas.

TOP 09 získala v Nečasově vládě velký vliv, navíc Kalouskovy pravomoce v pozici ministra financí nebudou omezené, jak se spekulovalo. "Je jasné, že strana TOP 09 převezme asi největší břímě této vlády. Jak reforma zdravotnictví, tak ministerstvo práce a sociálních věcí bude velká zátěž," podotkl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. 

Více čtěte

"Vzali jsme to vědomě na sebe. To je ta váha, kterou jsme chtěli," řekl. Narážel na dřívější podmínku TOP 09, aby ministerstva, která obsadí, měla patřičnou váhu. Reformy bude koordinovat premiér.

Bártova ABL se nebude ucházet o státní zakázky, slíbily VV
Velký spor se strhl o post ministra vnitra. Toto křeslo důrazně požadovaly Věci veřejné, ale Nečas v pondělí prohlásil, že to není možné, protože firma ABL, kterou založil a dlouho spoluvlastnil vlivný muž VV Vít Bárta, podniká ve stejném oboru.

Jak bude vypadat Nečasova vláda

Koaliční lídři už dříve podepsali dohodu o rozdělení poměru ve vládě: 6 (ODS) - 5 (TOP 09) - 4 (VV)

Premiér: Petr Nečas (ODS)

Ministerstva
Finance: Miroslav Kalousek (TOP 09)
Vnitro: Radek John (VV)
Zahraničí: Karel Schwarzenberg (TOP 09)
Obrana: Alexandr Vondra (ODS)
Průmysl a obchod:
Martin Kocourek (ODS)
Zdravotnictví: Leoš Heger (TOP 09)
Práce a sociální věci: Jaromír Drábek (TOP 09)
Spravedlnost: Jiří Pospíšil (ODS)
Doprava: Vít Bárta (VV)
Místní rozvoj: Kamil Jankovský (VV)
Zemědělství: Ivan Fuksa (ODS)
Kultura: Jiří Besser (TOP 09)
Školství: Josef Dobeš (VV)
Životní prostředí: Pavel Drobil (ODS)

John ale na jednání Nečase ujistil, že podezření ze střetu zájmů u Věcí veřejných a ministerstva vnitra hrozit nebude. ABL se prý nebude ucházet o žádné zakázky vnitra a na ministerstvo nebudou hromadně přicházet lidé z této bezpečnostní agentury. "Tyto záruky jsem považoval za dostatečné," prohlásil Nečas.

ODS tak při porcování klíčových křesel, takzvaných silových rezortů, přišla poněkud zkrátka. "Myslím, že s tím nebudu mít ve straně problém," odpálil ale případné potíže Nečas. "Terminologii o silových rezortech neuznávám, nikdy jsem jí nepodléhal."

Žádné ženy
Nečase mrzí, že ve vládě nejsou navržené žádné ženy. Vyplynulo to prý ale z rozdělení rezortů. "Měli jsme i kandidátky z řad našich poslankyň. Poté, co absolvovaly vyjednávací kolečko, ale řekly, že do toho nejdou. Stačilo jim vyjednávání," řekl předseda Věcí veřejných Radek John.

Anketa

Líbí se Vám Nečasova vláda?

Ano. 2828
Ne. 1694
Nevím. 396

Šlo o nejsložitější fázi debat o kabinetu, jednání se protahovalo. Lídři se sešli v úterý po 18 hodině a skončili až v půl druhé v noci. Vyjednavači mezitím "alespoň" dořešili sporné body v kapitole práva a korupce - čtěte Koalice uzavřela kapitolu práva a korupce. Bez rozporu.