21. prosince 2010 18:43, aktualizováno  22:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečasova vláda pokračuje. Opozice neměla na vyslovení nedůvěry dost hlasů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 38Diskuse
Dobrá nálada v poslaneckých lavicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobrá nálada v poslaneckých lavicích. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Vláda Petra Nečase přežila v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře. Opozice, která hlasování vyvolala, neměla dostatečný počet hlasů. Koaliční strany se totiž už před hlasováním dohodly na schůzce u prezidenta Václava Klause, že současný kabinet nepotopí.

Poslanci všech tří koaličních stran podle očekávání podrželi vládu Petra Nečase (ODS). Nedůvěru jí ve sněmovně vyslovilo pouze 80 přítomných zástupců ČSSD a KSČM. Pro vyslovení nedůvěry bylo potřeba 101 hlasů. Naopak 113 koaličních poslanců bylo proti.

Opoziční sociální demokraté a komunisté alespoň využili mimořádné schůze k řadě dlouhých rétorických vystoupení, v nichž kritizovali vládu a premiéra Nečase, kterému vyčítali kauzu na ministerstvu životního prostředí.

Rozhodlo se na Pražském hradě
"Současná kauza je selhání premiéra," prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Premiér Nečas poté oznámil, že svůj postup v kauze konzultoval i s ředitelem BIS Jiřím Langem. "Po konzultacích jsem se utvrdil, že můj postup je správný," řekl Nečas. Svůj projev premiér zakončil větou: "Vláda v této kauze byla poškozena a bude muset tvrdě pracovat, aby svou pověst napravila." 


O tom, jak dopadne hlasování o nedůvěře, se rozhodlo
v úterý po poledni na Pražském hradě. Zástupci koaličních stran našli společnou řeč a dohodli se na několika programových bodech, které chtějí vyřešit během příštích týdnů. Garantem této dohody je sám prezident Václav Klaus.

Výsledek jednání tak přesvědčil i Věci veřejné, které do poslední chvíle tajily, jak se k hlasování o nedůvěře postaví. V úterý odpoledne ale potvrdily, že Nečasův kabinet podrží. O osudu hlasování ve sněmovně tak bylo předem rozhodnuto.

K tématu:

Hlasování o nedůvěře vládě se ve sněmovně odehrálo opět po necelých dvou letech. 24. března 2009 se jednalo o osudu kabinetu premiéra Mirka Topolánka (ODS). Opozice byla tehdy úspěšná, Topolánkova vláda skončila.

Anketa

Hlasovali byste pro vyslovení nedůvěry vládě Petra Nečase?

Ano. 1241
Ne. 1325
Zdržel/a bych se. 45
Lidovky.cz
  • 38Diskuse

Najdete na Lidovky.cz