Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nečasova vláda ve sněmovně prosadila svůj první státní rozpočet

Česko

  16:05
PRAHA - Koaliční vláda premiéra Petra Nečase (ODS) ve sněmovně prosadila přes nesouhlas opozice svůj první státní rozpočet. Počítá se schodkem 135 miliard korun.

Projednávání rozpočtu v poslanecké sněmovně 15. prosince foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Poslanci podpořili jen dva přesuny peněz mezi kapitolami ve prospěch vysokých škol a slev na jízdné pro postižené lidi. Opoziční ČSSD a KSČM se svými návrhy na změny rozpočtu neuspěly.

Schodek má proti letošnímu roku klesnout asi o 28 miliard. Příjmy rozpočtu vzrostou proti letošku o zhruba 22 miliard na 1044 miliard korun. Výdaje naopak klesnou o asi šest miliard na 1179 miliard.

Čtěte také

Aby bylo možné schodek snížit, bylo nutné, aby parlament schválil čtyři úsporné návrhy zákonů snižující výdaje státu o zhruba 35 miliard korun. Šlo o balíček škrtů v sociální oblasti, o omezení podpory stavebního spoření, snížení příspěvku politickým stranám za mandát a změny v daních z příjmů, například zavedení takzvané povodňové stokoruny.

Pro rozpočet zvedlo ruku 111 koaličních poslanců. Hlasů nutných pro schválení bylo 94. Proti schválení rozpočtu hlasovalo 75 poslanců opozice.

Sobotka: Chceme více příjmů a méně škrtů
Schválený rozpočet ihned sklidil kritiku opozice. Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky měla vláda zvýšit příjmy rozpočtu. "Rozdíl ve státním rozpočtu, pokud by ho připravovala ČSSD, by byl v jeho struktuře. Položili bychom větší důraz na příjmovou stranu a nerealizovali bychom některé škrty, se kterými přišla tato vláda," řekl Sobotka. Uvedl, že by například nesnižoval platy státních zaměstnanců a nerušil sociální příplatek. Deficit rozpočtu by měl ale stejný jako Nečasova vláda.

Rok 2010 v obrazech

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že schválení rozpočtu je dobrá zpráva pro Českou republiku i zahraniční investory. Podotkl ovšem, že dosažený deficit je podle něho stále ještě vysoký. Zdůraznil, že pokud by vláda k úsporným škrtům nepřistoupila, nebyl by deficit 135 miliard, ale více než 200 miliard korun. Dál se budou deficity podle něj "snižovat tak, abychom v roce 2016 byli schopni dosáhnout vyrovnaných veřejných rozpočtů".

Hotovo za tři hodiny
Debata a hlasování byly poměrně krátké; vše trvalo necelé tři hodiny. Poslanci tedy nemuseli využít své rozhodnutí, podle kterého mohli jednat a hlasovat o rozpočtu až do doby, než se o něm rozhodne.

Vysokým školám půjde na Nečasův návrh miliarda korun navíc na úkor státního dluhu. Ze stejné kapitoly sněmovna přidala na návrh Jitky Chalánkové (TOP 09 a Starostové) 100 milionů korun ministerstvu dopravy na slevy jízdného pro postižené.

Premiér Petr Nečas (vlevo) naslouchá vystoupení úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky

Sociální demokraté neuspěli například s návrhem přidat přes sedm miliard korun na různé dotace zemědělcům. Poslanci zamítli i všechny návrhy, kterými chtěli opoziční poslanci přidat peníze na sociální služby, a to až 1,2 miliardy korun. Nesouhlasili ani s požadavkem Martina Peciny poslat celkem dvě miliardy korun na provoz policie a hasičského sboru; vyjádřit mu podporu dnes přišlo před Poslaneckou sněmovnu přes 200 policistů a hasičů.

Na porcování medvěda nedošlo
Debatu provázely slovní spory mezi koalicí a opozicí, které ale charakterizovaly celé jednání sněmovny. Týkaly se čerstvé kauzy kolem odstupujícího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) a údajného ovlivňování zakázek ve Státním fondu životního prostředí ve prospěch občanských demokratů. Ačkoli měli poslanci projednávat rozpočet již od rána, dostali se k němu až kvůli kauze až po polední pauze.

Čtěte také

Mezi kritiky rozpočtu vystoupil jako první Jiří Paroubek (ČSSD). Prohlásil například, že v důsledku vládních opatření se může růst hospodářství v příštím roce přiblížit nule, což bude znamenat, že v rozpočtu budou chybět peníze. Navržený schodek 135 miliard korun je tak podle něj chimérou a zvýší se spíš na 160 miliard. Podobně mluvil i jeho stranický kolega Michal Hašek, podle kterého je rozpočet postaven na chybné prognóze růstu. Hašek opakoval dřívější Nečasova slova, že jde o rozpočet tupých škrtů.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa nelze očekávat ani "zářné zítřky". "Optimismus nesdílím, není co sdílet," řekl. Vláda podle něho nemá protikorupční ani rozvojový program. Jiří Dolejš (KSČM) nazval předlohu ošklivou rozpočtovou ropuchou, ze které nejde vykouzlit princeznu jakkoli intenzivním líbáním.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) poslancům poděkoval za to, že nevznášeli návrhy na dotace konkrétních akcí ve svých regionech. Takové návrhy jsou známy jako porcování medvěda.

Analytici: Rozpočet je první krok k reformám

Schválený státní rozpočet na rok 2011 považují analytici za první krok ke stabilizaci veřejných financí. Následovat ovšem podle nich musí zásadní reformy sociálního, zdravotního a důchodového systému. Zároveň přiznávají, že úspory v hospodaření státu příští rok omezí hospodářský růst.

"Česko má pro příští rok rozpočet, který je možné označit za úsporný, nikoliv ale přehnaně restriktivní. Snaha o úspornost ve veřejných výdajích začala, ale nemůže příštím rokem skončit. Pokračovat cestou plošných škrtů ve výdajích ale již nebude možné, nastoupit musí systémové změny ve fungování státu," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zároveň upozornil, že míra šetření je v Česku jen "slabým odvarem" toho, s čím se musí vyrovnat řada jiných Evropských zemí.

"Jako mezikrok, který získává čas k práci na systémových změnách směřujících k efektivnějším veřejným financím a nižšímu schodku, lze návrh rozpočtu na příští rok tolerovat. Pokud se tento čas promarní, potom to bude jen další ze série špatných rozpočtů," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Ke stabilizaci veřejného dluhu v poměru k HDP bude muset podle něj rozpočtový deficit klesnout o dalších minimálně 60 miliard korun. Rozpočtové úspory se přitom podle analytika ČSOB Petra Dufka promítnou do pomalejšího růstu ekonomiky. "Krátkodobě budou škrty nepříjemné, ale v delší perspektivě se vyplatí. Pokračovat stále se stamiliardovými deficity se nedá," uvedl. Nyní by podle něj měl přijít na řadu pečlivý průzkum všech výdajů a hospodaření celé veřejné sféry a současně i první reformy.

"Negativní příspěvek rozpočtu k tempu růstu HDP odhadujeme na 0,8 procentního bodu," uvedl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Úspory podle něj rovněž povedou k zvýšení míry nezaměstnanosti a poklesu spotřeby domácností. Analytici po letošním více jak dvouprocentním růstu očekávají příští rok růst ekonomiky většinou pod dvěma procenty.

I podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové je pozitivem rozpočtu snaha o stabilizaci veřejných financí. "Negativem je fakt, že snížení schodku je dosaženo za cenu škrtání tam, kde je to účetně nejsnazší, nikoliv ekonomicky nejprospěšnější. Při plánování škrtů bylo hlavní snahou najít položky, které dá nejmenší práci zrušit. Ale podle hesla 'lepší vrabec v hrsti než holub na střeše' můžeme být rádi alespoň za to, že se věci vůbec pohnuly," uvedla.

"Restriktivní rozpočtovou politiku na rok 2011 však oceňují finanční trhy a ratingové agentury. Očekáváme, že schválení a praktická realizace rozpočtu povedou k zvýšení ratingu dluhových závazků ČR o jeden stupeň," dodal Mertlík.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!