12. června 2019 11:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečekané tváře u Klausovy Trikolóry. U startu nového hnutí byl i exposlanec ANO Chalupa

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

Praha Na pondělní prezentaci Trikolóry, nového politického projektu Václava Klause jr., se kromě bývalých členů ODS či Strany svobodných objevili údajně také lidé dříve či nyní spojení s hnutím ANO. Například exposlanec Bohuslav Chalupa (na snímku) a údajně i Přemysl Mališ, nynější poslanec za ANO. „Prý tam byl, ale já jsem ho nepoznal,“ uvedl pro ČT novinář MF DNES Petr Kolář.

,,Václavu Klausovi jsem nabídl svou pomoc, teď je na Trikolóře, zda ji zváží a využije. Nyní nejsem členem, ale nevylučuji, že se jím někdy stanu,“ odpověděl Chalupa na dotaz LN. A jak konkrétně by se na nově vzniklém projektu chtěl podílet? ,,Záleží na domluvě. Mohu nabídnout své znalosti a zkušenosti z oborů, kterými se zabývám, jako jsou otázky kybernetické bezpečnosti, zahraniční politiky a tak podobně,“ uvedl Chalupa pro LN.

Vystudovaný voják, který byl před revolucí v listopadu 1989 členem KSČ, proslul svou rolí ve sněmovní vyšetřovací komisi. Ta měla v letech 2016 a 2017 rozlousknout vážný koaliční spor hnutí ANO a ČSSD, zda účelem policejní reorganizace, koordinované tehdejším ministrem vnitra Milanem Chovancem (dříve ČSSD), nebylo jen zastavit vyšetřování některých někomu nepohodlných kauz.

Václav Klaus ml. představil hnutí Trikolóra.

Václav Klaus ml. představil hnutí Trikolóra.

Poslanecká komise takové podezření nepotvrdila. Chalupa se pod toto rozhodnutí podepsal – a tím u předsedy ANO Andreje Babiše skončil. Ve volbách v roce 2017 mu hnutí přiřklo prakticky nevolitelnou příčku na kandidátce. Chalupa se pak ještě pokoušel prosadit jako adept na nového šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů, kromě nutné prověrky mu ale chyběla i jakákoliv podpora. Dál se propadal na pozicích uvnitř hnutí, až v pondělí na Facebooku ohlásil, že v ANO končí.

Otázkou zůstává spojení Trikolóry s Mališem, poslancem za hnutí ANO. Člen kontrolního výboru a výboru pro evropské záležitosti na dotaz LN ohledně svého případného zapojení do Klausova projektu do uzávěrky neodpověděl, byť si nechal otázky zaslat e-mailem.

V souvislosti s Klausovou Trikolórou se spekuluje také o současném poslanci ČSSD Jaroslavu Foldynovi. „Ještě pořád je i v ČSSD dost lidí, kteří chtějí změnu a obrací se na mě. Ovšem pokud to nepůjde, budu hledat cestu,“ řekl politik serveru Blesk Zprávy, který s odvoláním na své zdroje uvedl, že by Foldyna mohl u Klause v dohledné době zaklepat.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz