Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečekaný vítěz Berlinale

Česko

Berlinale 2008 - Zlatého medvěda získal brazilský snímek o brutálním boji s překupníky drog

Hlavní cenu filmového festivalu v Berlíně získal brazilský snímek Tropa de Elite (Elitní četa). Favorit přehlídky, americké drama Až na krev, se musel spokojit s cenou za režii a za hudbu.

BERLÍN (od zpravodajky LN na mezinárodním filmovém festivalu) Velký údiv vzbudilo rozhodnutí poroty, která v sobotu večer zveřejnila výsledky 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Berlín. Pro Zlatého medvěda si nešel tvůrce snímku Až na krev Paul Thomas Anderson, který byl od druhého festivalového dne považován za jasného favorita.

Porota vedená režisérem Costou Gavrasem zřejmě usoudila, že film, který už dlouho předchází pověst jedné z filmových událostí sezony, posbíral množství cen filmových kritiků a je nominován na osm Oscarů, by nebyl tím správným „festivalovým objevem“. Pravděpodobně ze stejného důvodu porotci ignorovali naprosto ojedinělý a bezkonkurenční herecký výkon představitele hlavní role Daniela Day-Lewise, který je považován za jasného oscarového favorita.

Pro nejvyšší ocenění si tedy na pódium berlínského festivalového paláce došel José Padilha, autor brazilského snímku Tropa de Elite, který byl v průběhu přehlídky přijat se smíšenými pocity. Typický „festivalový snímek“ zachycuje boj elitních policejních skupin s drogovými dealery v brazilské metropoli a vyniká především autentickým líčením prostředí.

Velká cena poroty připadla dokumentu oscarového režiséra Errola Morrise Standard Operating Procedure, který zaznamenal výpovědi amerických vojáků o mučení vězňů v nápravném zařízení Abú Ghrajb. Šokující zpovědi propojil režisér s fotografiemi z „místa činu“ v působivě děsivou stylizovanou koláž. Dojemný venkovan ve městě a optimistické chichotání Z hereckých výkonů porota ocenila dojemně komediální výkon Rezy Najieoho v íránském snímku The Song of Sparrows o venkovanovi, který se pokouší prosadit v metropoli. Vysloveně komická pak byla kreace Sally Hawkinsové v britském filmu Mikea Leigha HappyGo-Lucky. Mladá herečka si tu zahrála děvče s nezlomně optimistickým přístupem k životu. Leckomu připadala její permanentně pozitivní nálada doprovázená chichotáním odzbrojující, jiným jen obtížně snesitelná.

Bez ohledu na výsledky letos panoval názor, že kolekce jedenadvaceti soutěžních filmů není příliš reprezentativní. S výjimkou dramatu Až na krev nevzbudil žádný film jednoznačné nadšení. Neobjevil se ale ani žádný provokativní titul, kolem něhož by se rozpoutaly ostřejší reakce. Většinou se v soutěži sešly filmy, které nenadchly ani nenaštvaly. Daly by se shrnout slovem nuda, což je asi ta nejhorší charakteristika festivalového programu. O rozruch se staraly především hudební hvězdy v čele s Rolling Stones a Madonnou.

Česká kinematografie byla letos na Berlinale zastoupena o poznání méně než loni, kdy byly do hlavního programu vybrány tři snímky: Obsluhoval jsem anglického krále, Grandhotel a ...a bude hůř. Tentokrát naše barvy hájil pouze Občan Havel, o něj byl mezi zahraničními distributory značný zájem. Další tituly jako Václav, Bestiář nebo Gympl měly zaplacené projekce na filmovém trhu, a tím pádem i šanci dát o sobě vědět nákupčím. Zájem byl ale například i o tituly O rodičích a dětech nebo Bobule, které se oficiálně neprezentovaly. Největší pozornost si ovšem vysloužil film, který zatím není ani hotový, pokračování Dívky na koštěti s názvem Saxana - veletrh strašidel, který právě dokončuje v Německu velmi oblíbený režisér Václav Vorlíček.

***

Vítězové

Berlinale 2008

Zlatý medvěd

Tropa de Elite (Brazílie)

Stříbrný medvěd

- velká cena poroty

Standard Operating Procedure

(USA)

Stříbrný medvěd za režii

Paul Thomas Anderson

(Až na krev, USA)

Stříbrný medvěd

za mužský herecký výkon

Reza Najie

(The Song of Sparrows, Írán)

Stříbrný medvěd

za ženský herecký výkon

Sally Hawkinsová

(Happy-Go-Lucky, VB)

Cena za scénář

Wang Xiao Shuai

(In Love We Trust, Čína)

Zvláštní cena

za umělecký přínos

Jonny Greenwood za hudbu

k filmu Až na krev

Cena Alfreda Bauera

Lake Tahoe

(Mexiko)

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat