Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečesanému se ministerstvo omluvilo a přiznalo mu odškodnění, mladík se chce soudit o další miliony

Česko

  19:21aktualizováno  19:38
Praha - Lukáši Nečesanému, který čelil dlouholetému stíhání za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích, přiznalo ministerstvo spravedlnosti odškodné 1,2 milionu korun a omluvu. Mladík se bude u soudu domáhat zbytku požadované částky za nemajetkovou újmu, který činí 18,8 milionu. Ve středu to sdělil jeho advokát Michal Pokorný. Dodal, že požadavky Nečesaného příbuzných na odškodnění ministerstvo zamítlo.

Krajský soud v Hradci Králové 20. listopadu zprostil obžaloby Lukáše Nečesaného (na snímku z 21. září). Byl obžalován z pokusu o vraždu kadeřnice v Ho ... foto: ČTK

Útok v kadeřnictví v Hořicích na Jičínsku se stal v únoru 2013. Pachatel udeřil ženu do hlavy polenem a vzal jí přes 10 000 korun. Obžaloba z činu vinila tehdejšího středoškolského studenta Nečesaného, který pak za pokus o vraždu strávil celkem dva roky ve vězení. Justice ho ale nakonec loni definitivně zprostila viny a případ zůstal neobjasněný.

Nečesaný žádal po ministerstvu za nezákonné trestní stíhání odškodnění ve výši 20 milionů korun, jeho příbuzní vznesli další nároky v celkové výši zhruba 25 milionů.

„Věc odškodnění Lukáše Nečesaného jsme již rozhodli, a to počátkem minulého týdne. Žadateli jsme přiznali částečnou satisfakci za utrpěnou nemajetkovou újmu,“ napsala Lucie Machálková z tiskového oddělení úřadu. S dalšími dotazy odkázala na žadatele, což je postup, který ministerstvo u odškodňovací agendy volí vždy.

Advokát Pokorný sdělil, že přiznaná částka činí 1 217 500 korun. Převážně jde o náhradu za pobyt ve vazbě a ve výkonu trestu. Za každý den ve vazbě dostal Nečesaný 1000 Kč, za den ve vězení pak 1500 Kč, respektive 2000 Kč za období, kdy už byl ženatý. Za samotné nezákonné stíhání přiznal úřad 1500 Kč měsíčně, tedy celkem 108 000 korun.

Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová ČTK potvrdila, že žaloba Nečesaného už k soudu dorazila, a to 17. března. Muž se v ní domáhá zaplacení celkem 18 782 500 korun s úroky na základě zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem.

Napadená kadeřnice Nečesaného nejprve jako agresora nepoznala, později jej označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po napadení výpadky paměti. Královéhradecký krajský soud mladíka nejprve opakovaně poslal za mříže, po zásahu Nejvyššího soudu a změně trestního senátu jej dvakrát zprostil viny. Pražský vrchní soud osvobozující rozhodnutí vždy zrušil a žádal nové projednání a loni i druhou změnu soudního senátu, což po Nečesaného stížnosti odmítl Ústavní soud.

Poté už vrchní soud loni v březnu zprošťující rozsudek potvrdil. Předseda odvolacího senátu nicméně v odůvodnění uvedl, že rozhodnutí je z jeho pohledu špatné, ale že vzhledem k procesní situaci neměl jinou možnost. Za tento výrok pak dostal výtku od předsedy Nejvyššího soudu.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?
Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?

Na relax ve vaně mnohdy v každodenním shonu zapomínáme. Koupelovými solemi a koncentráty německé značky tetesept darujete svým blízkým odpočinek a...

Mohlo by vás zajímat