5. listopadu 2018 9:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Nechci stejnou medaili jako soudruh Ondráček.‘ Starosta vrátil ocenění svazu bojovníků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 152Diskuse
Někdejší konfident VB a předseda ČSBS Jaroslav Vodička předává medaili spolku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někdejší konfident VB a předseda ČSBS Jaroslav Vodička předává medaili spolku... | foto: Facebook Zdeněk Ondráček

PRAHA Starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09) se rozhodl vrátit medaili, kterou před čtyřmi lety obdržel od Českého svazu bojovníků za svobodu. Podle svých slov nechce být držitelem stejného vyznamenání jako komunistický poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). Toho před dvěma týdny ocenil předseda spolku a někdejší konfident Veřejné bezpečnosti Jaroslav Vodička.

„Ve svazu jsou fajn lidé, veteráni, zapálení pro věc, historici, odborníci. Ale tenhle svaz vede jakýsi pan Vodička, který se rozhodl dát medaili soudruhovi Ondráčkovi. Komunistickému policistovi, který v listopadu 1989 mlátil lidi na Národní třídě,“ zahájil Vondra svůj příspěvek, v němž informoval o svém rozhodnutí. Zároveň poukázal na Ondráčkovu minulost, kdy coby člen Pohotovostního pluku VB zasahoval proti demonstrantům během pádu předchozího režimu.

„Těch demonstrací jsem se jako student taky účastnil a za svobodu bojoval. Ale na druhé straně než Ondráček. Mít s ním stejnou medaili fakt nechci,“ odůvodnil starosta, proč kovovou medaili se stužkou vrátil. Od Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), konkrétně pak od jeho regionální buňky v Praze 14, ji obdržel v roce 2014 za spolupráci při oslavách, uctívání památek bojovníků z první a druhé světové války v této městské části.

Medaile od ČSBS, kterou starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09) spolku vrátil.

Medaile od ČSBS, kterou starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09) spolku vrátil.

„Když (Ondráček) dostal stejnou medaili, řekl jsem si, že ji opravdu nepotřebuji mít. Zjistil jsem si, co přesně je ČSBS, kdo mu předsedá a rozhodl jsem se, že ji vrátím,“ řekl Radek Vondra serveru Lidovky.cz. Dosud prý aktivity ČSBS nesledoval. V kontaktu byl výlučně se zástupci lokální pobočky spolku, s předsedou Jaroslavem Vodičkou se dle svých slov nikdy nesetkal.

Starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09) v červnu 2015.

Starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09) v červnu 2015.

Nezaregistroval tak ani události z podzimu roku 2016, kdy začala pověst ČSBS upadat. Řadě členů bylo proti mysli, že se ze spolku stává politická organizace se sentimentem po minulém režimu. Na protest ho opustil třeba válečný veterán od Tobrúku, generál Pavel Vranský. Vodička, bývalý člen KSČ, pošlapal i vnitřní opozici, tři své nejhlasitější kritiky nechal bez diskuse vyloučit. Kvůli stejnému důvodu došlo z jeho vůle i ke zrušení dvou místních buněk svazu, kladenské a jičínské.

Svaz, který sdružuje odbojáře z druhé světové války a jejich příbuzné či pozůstalé, krok starosty Vondry nezajímá. Vnímá jej jako jeho osobní mediální prezentaci vůči veřejnosti. „(Starosta) sbírá politické body prázdnými gesty. My se tím zabývat nebudeme. Jsme nezávislý spolek a na politických ambicích neparticipujeme,“ sdělil serveru Lidovky.cz Vladislav Kučik, mluvčí ČSBS.
Vondra slova o zviditelňování odmítl.

  • 152Diskuse
Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

On-line reportáž

Kauza Čapí hnízdo
Podrobně sledujeme demonstrace za konec Andreje Babiše v roli premiéra.
20:07
„Přicházím ze Senátu, kde jsme dneska schválili koalici bez hnutí ANO,“ ohlásil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
19:55
„Dejte najevo svůj názor,“ vyzval Marian Jurečka dav k aktivitě v dalších dnech.

Najdete na Lidovky.cz