25. ledna 2015 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nechci tu politický islám ani ženské obřízky, říká Černochová

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 138Diskuse
Místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová na demonstraci proti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová na demonstraci proti... | foto: František VlčekMAFRA

PRAHA ODS se napřed vymezila proti trvalému azylu pro patnáct syrských rodin, poté poslankyně z této strany Jana Černochová vystoupila na demonstraci Islám v ČR nechceme. Logem akce byla přeškrtnutá silueta mešity s minaretem.

LN Kolik je v Česku minaretů? 
Žádný. 

LN Jeden tu je, historický, v areálu lednického parku, ale nikoli jako součást mešity. A víte, kolik je mešit s kopulí?
Nevím, jak to dopadlo v Brně, jaký design zvolili...

Jana Černochová

  • Místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS. Loni výrazně uspěla v komunálních volbách a opět se stala starostkou Prahy 2.
  • Po maturitě v roce 1992 začala pracovat v bankovnictví. Později vystudovala na vysoké škole mezinárodní vztahy. 
  • Do ODS vstoupila v roce 1997. Tedy v době, kdy se strana štěpila a provalily se skandály s jejím financováním. 

LN No právě, že ani jedna. Máme jasné předpisy, že mešity nesmějí narušovat lokální architektonický charakter místa, takže vypadají jako okolní zástavba. A minarety nejsou povoleny vůbec. Je to taková metafora – nezdá se vám, že bojujete proti něčemu, co neexistuje?
Neřekla bych. Mně se třeba nepodařilo projít nákupní centrum na pražské Floře, aniž bych nepotkala několik zahalených žen.
LN A to je špatně? Chápal bych, že jdete na demonstraci „Nenávist v Česku nechceme“. Nebo „Náboženský fundamentalismus a terorismus tu nechceme“. Ale islám? Co máte proti islámu jako víře?
Já už jsem uznala, že název demonstrace nebyl šťastný. Bohužel ten spolek se takhle jmenuje. Jen zopakuji – mně volali v den, kdy celá Francie honila dva vrahy. Na té pozvánce není nic hrozného. Dala jsem si tu práci, že jsem si prošla zprávy o extremismu v Česku, a tam je jen půlvěta, že „řádí v kyberprostoru“. Náš stát je striktní – nikomu, kdo otevřeně hlásá nenávist, úřady demonstraci nepovolí.
LN Vy jste nezaregistrovala nenávistné a štvavé výroky či transparenty?
Žádné nácky jsem tam neviděla. Víte, co mě štve? Byl jste někdy na odborářské demonstraci? Kolik tam je nenávisti? Na náměstí stojí spousta politiků, lidé mají transparenty, že nás budou věšet. A nikomu to nevadí.
LN Asi bych si dovolil nesouhlasit s tímto srovnáním. Když se někdo rozhodne být politikem, musí očekávat nějakou míru odporu, asi i tu za hranicí vkusu. Ale srovnávat nenávist ke konkrétnímu politikovi za konkrétní činy s plošným odmítáním celé jedné náboženské skupiny?
To máte pravdu. Ale na druhou stranu vám mohu přečíst desítky veršů, které dělají z žen druhořadé bytosti, když to řeknu jemně.
LN Já zase mohu citovat z „našich knih“, z Levitů či Deuteronomia, kde je třeba přikazováno ukamenování za cizoložství.
Ale copak tyto verše někdo uplatňuje v 21. století?
LN No právě. Copak někdo tyto verše v koránu uplatňuje v Česku 21. století? Copak český stát toleruje násilí na ženách? Copak toleruje mrzačení holčiček, copak toleruje mnohoženství?
Já si myslím, že debata je o tom, nevytvořit tady pozitivní diskriminaci něčeho, co si myslím, že sem nepatří. 

  • 138Diskuse
Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz