Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nechte se naočkovat, radí Chlíbek. Jak se dostat k nejnovější variantě vakcíny proti covidu?

Ilustrační foto. foto:  Petr Topič, MAFRA

Vakcinace proti covidu-19 se v Česku dostala do další fáze. Ve většině center a v části nemocnic už by od pondělí měla být k dispozici nejnovější očkovací látka s upravenou účinností proti variantám omikronu BA.4 a BA.5.
  10:39

„Nyní by se mělo očkovat prakticky všude, kde jsou očkovací místa. Stejně tak praktičtí lékaři mají ode dneška možnost si vakcínu objednat. Konkrétní seznam míst naleznou zájemci na ockoreport.uzis.cz. Lze si tam nechat vyfiltrovat i místa, kterých se týká nejnovější vakcína Comirnaty/Pfizer 2022,“ uvedl pro Lidovky.cz náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Vakcínu vyrobila společnost Pfizer/BioNTech, která už minulý týden poslala do Česka celkem 600 tisíc dávek. Jak dříve informoval mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob, stejný počet by měl dorazit i tento týden.

Covid sílí s chřipkou za zády. Lékaři radí nechat se rychle naočkovat proti obojímu

Podle internetových stránek ministerstva by nejnovější očkovací látku mělo nabízet celkem 155 vakcinačních center po celé České republice. Už dříve ale Pavlovic upozornil na skutečnost, že na těchto místech je v současné době k dispozici hned několik druhů vakcín.

O tom, jakou z nich člověk obdrží, přitom vždy rozhoduje přítomný lékař. Podle náměstka si tak nelze „zamluvit“ konkrétní očkovací látku, třeba tu nejnovější.

Pro ty, kteří si s internetovým prostředím tolik nerozumějí, je i nadále k dispozici covidová informační linka ministerstva zdravotnictví na čísle 1221. „Pomohou vám tam například s registrací na očkování, ale měli by tam i vědět, kde jsou které vakcíny k dispozici. Mají tam přístup do systému a vidí tam stejné údaje, jaké jsou na webu,“ připomněl Pavlovic.

Už od minulého týdne očkují novou vakcínou například ve Fakultní nemocnici Plzeň, v pražském Motole nebo v nedaleké Nemocnici Na Homolce. Nejnovější data ze zařízení shodně mluví o tom, že si pro očkovací látku denně přijde kolem 120 lidí. Jinde očekávají nárůst zájmu ze strany pacientů právě s novým týdnem.

V pondělí přibylo přes 4 700 nakažených covidem, roste i počet hospitalizací

Nechat se naočkovat, ať už vakcínou s upravenou účinností na omikron BA.1, nebo nejnovější látkou zaměřenou na nejrozšířenější varianty omikronu BA.4 a BA.5, doporučuje také šéf českých vakcinologů Roman Chlíbek. „Česko je na pokraji další covidové vlny, od konce prázdnin tu s jedinou výjimkou případy nakažených dále stoupají. Dá se tak očekávat zesílení epidemie a očkování je účinným nástrojem v boji s ní,“ řekl serveru Lidovky.cz.

I proto ministerstvo zdravotnictví připravuje novou kampaň, která by měla pomoci váhající k očkování přesvědčit. „Očekáváme, že nyní bude během několika týdnů najíždět naše nová informační kampaň a ta zvýší zájem o očkování,“ míní Pavlovic.