8. října 2016 17:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Porazil Harapese, Bělohradského a jasně vyhrál první kolo. Nečekal jsem to, řekl Růžička

Jiří Růžička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Růžička. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Ostře sledovaný souboj několika veřejných známých osobností na Praze 6 vyhrál pedagog Jiří Růžička suverénně. Před druhým postupujícím Václavem Bělohradským měl náskok více než 25 procent hlasů. Nechybělo mnoho a do druhého kola senátních voleb mohl postoupit přímo. „Jsem spokojený, kdyby to bylo padesát procent, byl bych nadšený,“ řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Vypadá to, že jste nejúspěšňejší kandidát TOP 09 těchto voleb. Co na to říkáte?
Samozřejmě mě to těší. Zvlášť jako člověka, který je v politice nováček a amatér.

Výsledky prvního kola najdete ZDE:

Lidovky.cz: Čekal jste to?
Nečekal, spíš jsem doufal, že to bude slušný výsledek. Jsem spokojený. Nadšený bych byl, kdyby to bylo padesát procent. Zklamaný, kdyby to bylo jinak, než to je.

Lidovky.cz: Před druhým postupujícím Václavem Bělohradským (ČSSD + Zelení) máte ohromný náskok, v poli poražených zůstali i Vlastimil Harapes i Aleš Hušák, takže se už nabízí otázka, jaké budou vaše priority v Senátu.
U mě je to celkem jasné, chci navázat na to, co celý život dělám, tedy vzdělávání.
Jsem přesvědčený, že to je naše nejdůležitější investice do budoucna. Zároveň je nejvíc zanedbávaná.

Lidovky.cz: A konkrétně tedy jaké máte priority?
Škola už dávno ztratila monopol na vzdělávání. Máme heslo: Budoucnost nesmíme řešit v budoucnosti. Víme, že za 25 let, až současní žáci budou v nejproduktivnějším věku, bude příprava na zaměstnání a potřeba v zaměstnání úplně jiná než teď. Takže je potřeba hledat nějaké jiné řešení.

OHLASY NA VOLBY NA SERVERU LIDOVKY.CZ:

Lidovky.cz: Víte, jaké by byly vaše první návrhy?
Hned bych navrhoval změnu nedávno novelizovaného školského zákona. Jsou tam pro mě nepřijatelné věci. Například úplně nesmyslná síť středních škol, na kterou chodí kde kdo a pak se nám zdá divné, že třeba dvacet procent lidí neodmaturuje. Místo toho, aby se to řešilo, se navrhnou jednotné přijímací zkoušky. Bereme svobodu jednotlivcům a to je pro mě nepřijatelné.

Lidovky.cz: V čem konkrétně?
Vemte si třeba poslední povinný ročník mateřské školky, povinné přijímačky, povinná maturita z matematiky, povinná inkluze. Přece ti lidé, co dělají ve školách i rodiče vědí, co je pro jejich děti nejlepší. Nechtějme pořád něco diktovat.

Lidovky.cz: Všichni vám tady chodí gratulovat. Budete večer slavit?
Asi ne. Ta kampaň byla strašně dlouhá, jedeme od března. Jestli si budu moct v klidu lehnout, vyspat se a dát si před tím sklenku dobré whisky, tak budu spokojený.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?