12. dubna 2012 15:55, aktualizováno  19:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Necítím se vinna, brání se v kauze ProMoPro náměstkyně ministra

ProMoPro (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ProMoPro (ilustrační) | foto: Lidové noviny

PRAHA Mezi dvanácti obviněnými v kauze ProMoPro je i Jana Hendrichová, náměstkyně tehdejšího vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry během v době českého předsednictví EU. Úřednice se však cítí nevinna a chce podat stížnost.

Vedle tří Vondrových podřízených je stíháno devět podnikatelů. Skupinu policie podezírá z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz, a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

ČTĚTE TAKÉ:


Hendrichová se ale proti obvinění hodlá bránit. "Podám stížnost, necítím se vinna," informovala LN. Nechtěla upřesnit, ž čeho přesně je obviněna. "Rozhodně nejsem obviněna z praní špinavých peněz," řekla jen. Své bývalé podřízené se zastal i Vondra. "Jsem osobně přesvědčený, že tak slušná, pečlivá a této zemi oddaná úřednice, jako je paní Hendrichová, nezpůsobila státu vědomě a záměrně žádnou škodu," napsal. 

Nečas: Doufám, že Vondra přijme odpovědnost

Premiér Petr Nečas (ODS) předpokládá, že ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) vyvodí politickou odpovědnost ve chvíli, kdy bude některý z jeho bývalých podřízených odsouzen v souvislosti s předraženými zakázkami pro firmu Promopro.

Klíčovou roli při přípravě smlouvy se společností ProMoPro hráli vedle Hendrichové šéfové odborů logistiky a organizace Radomír Karlík s ředitelem odboru rozpočtu a veřejných zakázek Davidem Mlíčkem. Karlík je nyní na zastupitelském úřadě v Damašku v Sýrii, Mlíčko pracoval v advokátní kanceláři MT Legal. Hendrichová však netuší, zda obvinění putovalo i k nim. "Od té doby, co jsem to obdržela, jsem s nimi nebyla v kontaktu.

Podle serveru E.15 je mezi obviněnými i majitel společnosti ProMoPro Jaroslav Veselý. "Nebudu se k tomu zatím vůbec vyjadřovat," reagoval jen na dotaz serveru Lidovky.cz. V minulosti však řekl, že se ničeho protizákonného ani nekalého nedopustil, o transakcích svých subdodavatelů prý nic nevěděl.

Schéma toků peněz v zakázce pro ProMoPro.

Schéma toků peněz v zakázce pro ProMoPro.

Společnost ProMoPro zajišťovala během předsednictví dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Zakázku získala firma bez výběrového řízení. Podle dřívějších vyjádření úřadu vlády bylo hlavním důvodem využití jednacího řízení bez uveřejnění to, že exkluzivním provozovatelem a dodavatelem techniky a služeb byla v Kongresovém centru Praha právě tato společnost.

ogoOndřej Golis, mchMarkéta Chaloupská

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!