24. listopadu 2016 14:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Něco za něco. Zeman bere sponzory Strany práv občanů na zahraniční cesty

Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Analýza finančních toků kolem prezidenta Miloše Zemana a Hradu ukázala, že zahraniční cesty a prezidentovy návštěvy ve firmách nejsou náhodné. Donátoři Strany práv občanů, sponzoři jeho kampaně a jeho fondu se často objevují na seznamech pozvaných na zahraniční mise nebo ve firmách, které Zeman navštívil. Analýzu provedl deník MF Dnes.

Právě návštěvy zahraničí a setkání s prezidentem jim pak pomáhá získat zakázky. Na část přispěvatelů má vazby i Zemanův blízký poradce Martin Nejedlý. „Pouhých osm sponzorů kolem něho například stojí za čtvrtinou veškerých peněz, které Strana práv občanů dostala od dárců od svého vzniku,“ uvádí MF Dnes ve své analýze.

Jako příklad uvádí společnost Ray Service, která obchoduje s kabely a součástkami do letadel. Firma podporovala Stranu práv občanů, celkem v letech 2012 až 2015 přispěla zhruba šest milionů korun. Půl milionu pak přispěla firma na Zemanovu kampaň.

V září 2014 jí prezident navštívil a později vzal její vedení s sebou na návštěvu do Číny. „Při návštěvě se především ptal, jak nám může pomoci při svých zahraničních cestách,“ uvedl loni šéf Ray Service Petr Gabriel. Ray Service v Číně získala obchod s čínským Airbusem.

Dalším příkladem je holding Adamovské strojírny. Patří mezi dlouhodné sponzory Strany práv občanů, částečně finančně přispěl i na prezidentskou kampaň. Prezident firmy holdingu pravidelně navštěvuje. Firemním zástupcům nabídl mimo jiné účast na cestě do Jižní Ameriky.

Ředitel Transparency International David Ondráčka vysvětluje, že jde o oboustranně výhodné spojení. „Je to taková symbióza. Zeman očekává příspěvek na kampaň a sponzoři privilegovaný přístup prezidentského úřadu. Předstírají, že za tím nic není, ale protislužbičky probíhají,“ dodal Ondráčka pro MF Dnes.

Lidovky.cz