Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dálnice D10 byla zavřená. U Prahy hořel motorest, byl vyhlášen nejvyšší stupeň poplachu

Hasiči zasahovali u požáru motorestu Čtyři kameny poblíž dálnice D10 nedaleko... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči zasahovali u požáru motorestu Čtyři kameny poblíž dálnice D10 nedaleko... | foto: ČTK

HLAVENEC Požár motorestu u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy je prakticky uhašen, hasiči zůstávají na místě kvůli likvidaci skrytých ohnisek. Dálnice je od půlnoci průjezdná, řekl v neděli ráno mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Na místě přes moc zůstaly už jen čtyři profesionální a jedna dobrovolná jednotka, které vyhledávaly skrytá ohniska pomocí termokamery a dohašovaly je. „Úplnou likvidaci požáru nemáme, ale jenom z toho důvodu, že je tam plánováno došetření a může se tam ještě něco objevit,“ uvedl mluvčí. Rozhodně ale podle něj nehrozí další rozhoření. „U takhle rozsáhlého požáru je vždy riziko skrytých ohnisek,“ dodal.

Hašení motorestu Čtyři kameny začínají hasiči pomalu dostávat pod kontrolu.
Hasiči zasahující u motorestu Čtyři kameny.

Požár byl oznámen v sobotu hodinu před polednem. Hasiči nejdříve vyhlásili čtvrtý stupeň poplachu, který využívají jen při mimořádných situacích. Důvodem byl nedostatek vody, kterou museli přivážet z několikakilometrové vzdálenosti. Ve směru na Prahu byla proto uzavřena dálnice, aby se cisterny mohly dostat na místo co nejrychleji. Situaci komplikovalo i to, že poblíž motorestu je benzinová čerpací stanice.

Škoda byla odhadnuta na 30 milionů korun, na místo nyní míří vyšetřovatelé.

Čtvrtý poplachový stupeň hasiči vyhlašují jen výjimečně

Hasiči rozeznávají čtyři poplachové stupně. Nejzávažnější z nich je čtvrtý, který bývá vyhlašován při mimořádných situacích. Jedná se o případy, kdy oheň ohrožuje více jak tisíc osob, celé obce nebo plochy území nad jeden kilometr čtvereční. Dnes byl čtvrtý stupeň poplachu vyhlášen u požáru motorestu Čtyři kameny poblíž dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy.

Výběr požárů za 15 let, kdy byl zvláštní stupeň poplachu vyhlášen: 17. října 2006 - Při požáru v Hovoranech na Hodonínsku shořela výrobní hala a sousední sklad firmy Neochem plus. Likvidace ohně trvala přibližně stovce hasičů zhruba pět hodin.

28. června 2007 - Rozsáhlý požár vypukl ve skladu pneumatik firmy Kovosteel v Uherském Brodě. Hořelo zhruba 10.000 tun pneumatik, a to na ploše 150 krát 150 metrů. Hasiči událost likvidovali několik dní.

8. dubna 2011 - Požár ve firmě na recyklaci plastů Remiva v Chropyni na Kroměřížsku, jehož likvidace trvala 90 hodin. Do akce bylo nasazeno 567 hasičů ze 70 jednotek.

24. května 2012 - Rozsáhlý lesní požár, který vypukl na Hodonínsku mezi Bzencem, Strážnicí a Ratíškovicemi na ploše jeden krát čtyři kilometry, likvidovaly desítky jednotek hasičů.

9. ledna 2013 - V areálu bývalého Svitu ve Zlíně vzplála budova se sklady elektroniky. Hasiči požár likvidovali 57 hodin, nasazeno bylo 40 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

16. října 2014 - Zvláštní stupeň požárního poplachu byl vyhlášen po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku. Na místě bylo 11 jednotek hasičů. Událost si vyžádala dva lidské životy. Další sklad v areálu vybuchl ještě v prosinci 2014.

3. srpna 2015 - Při rozsáhlém lesním požáru u Olešné na Rakovnicku zachvátil oheň 100 hektarů lesa. Na místě zasahovalo 90 požárních jednotek, 158 hasičských vozidel a 500 hasičů.

13. srpna 2015 - Šest dní zasahovali hasiči u požáru, který poničil propylenovou jednotku Unipetrolu v Litvínově. Na akci se vystřídalo 42 hasičských jednotek, tedy skoro 200 hasičů.

12. února 2016 - Požár zachvátil historickou budovu Národního muzea v Praze. Shořelo 200 metrů čtverečních střechy a část podkroví. Požár likvidovaly dvě desítky jednotek hasičů. Pod kontrolu se oheň podařilo dostat zhruba po dvou hodinách.

3. července 2017 - Do 50 hektarů pole shořelo u Suchohrdel na Znojemsku. Hořela také silážní jáma, pneumatiky na ní a stoh. Do akce bylo zapojeno 120 hasičů, pomáhal i vrtulník.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!