19. dubna 2019 15:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve skalách nad Vltavou nedaleko Prahy hořel les, hasiči dostali oheň pod kontrolu. Vlaky do Děčína už jezdí

Sucho a vítr opět pomohly k tomu, že u Libčic nad Vltavou vypukl požár stráně a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sucho a vítr opět pomohly k tomu, že u Libčic nad Vltavou vypukl požár stráně a... | foto: Facebook HZS Středočeského kraje

Libčice nad Vltavou Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, uvedl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.

Provoz na trati byl zastaven zhruba od 13:00, vlaky začaly opět jezdit před 19:00, řekl Svoboda. Regionální i dálkové vlaky nahrazovaly autobusy. 

Požár byl ohlášen v pátek v poledne, hoří lesy ve skalách nad Vltavou. Kvůli ohni byla kromě trati uzavřena také nedaleká cyklostezka.

Hasiči rozeznávají čtyři poplachové stupně. Nejzávažnější je čtvrtý, který bývá vyhlašován jen při mimořádných situacích.

Podle Svobody hoří úsek o velikosti zhruba 500 krát 100 metrů, požár se dál již nešíří. „Nikdo není ohrožen. Pro hasiče je to obtížné, musíme tam dovážet vodu. Naštěstí je tam Vltava, kde si vrtulník může brát vodu,“ řekl mluvčí.

Hasiči nasadili vrtulník s bambi vakem. Na místě je i lezecká skupina, která se...
Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu. Na místě zasahují HZS Kralupy nad...

Středočeští hasiči ve čtvrtek hasili přes 20 požárů trávy nebo lesa. Nejvíce událostí hasiči dostali nahlášeno odpoledne, hašení často komplikoval špatně přístupný terén a mnohdy také vítr. U čtyř požárů hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných.

Hasiči už v předchozích dnech upozorňovali, že duben je na požáry v přírodním prostředí extrémní. Do 17. dubna jich zaznamenali 736. „Počínaje posledním březnovým víkendem se hasiči při hašení lesů, luk, travních porostů a biologického odpadu, nezastavili,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová. Podle ní do 17. dubna hasiči celkově zasahovali téměř u 1700 požárů. Průměrně tak denně vyjeli k 98 požárům, což je dvojnásobek dlouhodobého denního průměru. Za nárůstem stojí právě navýšení počtu požárů v přírodním prostředí, dodala.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz