Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Únik informací z bezpečnostní rady? O Haně a Antonii jsme nikdy nejednali, tvrdí Úřad vlády

Česko

  5:02
PRAHA - Bezpečnostní rada státu o Haně a Antonii nikdy nejednala. Taková je odpověď Úřadu vlády na dotaz, kolikrát o dvou Češkách unesených v Pákistánu jednal pracovní orgán kabinetu Bohuslava Sobotky. Strakova akademie prý ani nemá informace o tom, kdo o případu rozhodoval.

V bezpečí. Přes dva roky strávily Antonie Chrástecká (vlevo) a Hana Humpálová v rukou únosců. O víkendu je vládní speciál dopravil z východotureckého Vanu do Česka. Oficiálně se o jejich propuštění postarala turecká humanitární organizace IHH. foto: Twitter IHH

Informace o tom, kolik Česko zaplatilo za v Pákistánu unesené ženy Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, vzbudila pobouření mezi politiky i u veřejnosti. Nikoli však jen kvůli tomu, že výše výkupného činila podle týdeníku Respekt 145 milionů korun, čímž se potvrdilo, že Česko s teroristy vyjednává a platí jim (více čtete ZDE). Největší kritika totiž směřovala k tomu, že dochází k úniku informací z Bezpečnostní rady státu.

Server Lidovky.cz se proto snažil pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím získat dokumenty z jednání rady, na kterém se osud dvou Češek probíral.

Nedáme, protože nemáme

Bezpečnostní rada, která spadá pod Úřad vlády, ale na první žádost podle takzvaného infozákona uvedla, že žádné takové materiály nemá. „Žádost směřuje k poskytnutí informací, které nejsou žádným způsobem zaznamenány, a kterými Úřad vlády nedisponuje. Neexistují ani závěry, ani výpisy ze záznamu Bezpečnostní rady státu, na kterých by bylo zachyceno (toto) jednání,“ napsal v odpovědi Jiří Gaňo, ředitel právního a kontrolního odboru.

Pro připomenutí: jedenáctý článek jednacího řádu rady mimo jiné říká, že „závěry schůzí a výpisy ze záznamů ze schůzí jsou ve schváleném znění zveřejňovány, pokud nejsou chráněny podle platných právních předpisů“. V dalším bodě se pak píše, že o informace o činnosti je možné žádat právě podle infozákona.

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká (vpravo) před a po propuštění z...

Ačkoli by dokumenty o jednání o dvou unesených Češkách stejně podléhaly režimu utajení, snažil se tak server Lidovky.cz alespoň zjistit, kdy a na jakých schůzích se o ženách rozhodovalo. Jenže také druhou žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím Úřad vlády zamítl, nyní však s poměrně překvapivým argumentem.

„Neexistují písemné dokumenty, kde se jednalo o Haně Humpálové a Antonii Chrástecké, jelikož Bezpečnostní rada státu o daném případu nejednala,“ napsal ředitel Gaňo s tím, že Strakova akademie danými informacemi zkrátka nedisponuje.

Z oficiálních míst nelze zjistit, na jaké politické úrovni se o Haně a Antonii rozhodovalo. „Žádný z formátů Bezpečnostní rady státu k uvedené záležitosti nejednal a nedisponujeme informacemi, v jakém formátu či na jaké úrovni bylo v této věci jednáno,“ uvedl na doplňující dotaz mluvčí vlády Martin Ayrer.

Únik informací

Kvůli únikům utajovaných informací z Bezpečnostní rady státu do médií podal premiér Bohuslav Sobotka dokonce podnět na Národní bezpečnostní úřad. Od něj si slibuje prošetření, od koho informace, které podléhají režimu utajení, utekly. Kromě případu dvou unesených Češek se podnět týkal také utajovaných skutečností ohledně propuštěných Čechů unesených v Libanonu.

  • „Celou záležitost řešily vlády Jiřího Rusnoka a Bohuslava Sobotky, respektive Bezpečnostní rada státu. Díky jejich rozhodnutí byla teroristům za propuštění českých dívek vyplacena jimi požadovaná částka. Lidské životy jsou zachráněny, což je dobře. Problémem je, že díky úniku citlivých informací jsou do budoucna ohroženy tisíce českých občanů,“ vyjádřil se tehdy předseda ODS Petr Fiala.
  • LIDOVKY.CZ: Bezpečnostní rada státu ohrožuje Čechy, reaguje Fiala na informace o výkupném
Petr Fiala.

Po zveřejnění výše výkupného označil Petr Fiala z opoziční ODS Bezpečnostní radu státu za nedůvěryhodnou a podle jeho názoru dokonce ohrožuje životy českých občanů (viz box).

Ani aktéři bezpečnostní rady se nechtějí vyjádřit k tomu, zda o případu jednali. „Je mi líto, ale nic vám k tomu neřeknu. Opravdu nic,“ uvedl pro server Lidovky.cz Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Naopak zcela bez odpovědi zůstal dotaz u ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) i šéfa státní kasy Andreje Babiše (ANO).

Že bezpečnostní rada o dvou Češkách skutečně jednala, nevyloučil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ten na dotaz, kolikrát rada či předsednictvo o Haně a Antonii diskutovalo, přes tiskový odbor vzkázal: „K informacím projednávaným ve stupni tajné se z pochopitelných důvodů nemůžeme vyjadřovat,“ napsal v sms zprávě mluvčí Jiří Korbel. Na upřesňující dotaz, zdali tedy jednání proběhla, ještě dodal: „Na toto téma se nemůžeme vyjadřovat.“

Proč tedy nyní rada tvrdí, že o případu nerozhodovala? „Pouze spekuluji, ale v momentě, kdy přiznají, že se o tom (na Bezpečnostní radě státu) jednalo, potvrdí, že to tak skutečně bylo. Jejich váhavost je na místě a je možné, že se tomu chtějí vyhnout tím, že řeknou, že se o tom nejednalo. A to v jasném přesvědčení, že se k této informaci stejně nikdo nedostane,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz bezpečnostní expert Andor Šándor. Podle jeho názoru by se totiž poté oficiálně zúžil okruh lidí, z něhož mohly informace uniknout. Zatím také není jisté, jak dopadlo šetření Národního bezpečnostního úřadu. Mluvčí Radek Holý na dotaz serveru Lidovky.cz do uzávěrky tohoto textu nereagoval.

Podle informací týdeníku Respekt došlo k rozhodnutí o tom, že Česká republika za dvě ženy zaplatí, na Bezpečnostní radě státu ještě za úřednické vlády Jiřího Rusnoka. O věci tehdy jednalo předsednictvo rady, které poté za Sobotkovy vlády přijalo rozhodnutí o konečné sumě: šest miliónů dolarů za obě.

  • Dvojice Češek se zpátky do Česka vrátila loni v březnu. V zajetí strávily dva roky. Hana a Antonie byly uneseny v březnu roku 2013 v pákistánském Balúčistánu, když se snažily dostat z Íránu do Indie. Na veřejnost se dostalo několik videí, na kterých ženy prosí o pomoc, například žádaly výměnu za Pákistánku Áfíi Siddíkovou. Ta byla ve Spojených státech amerických odsouzena na 86 let za podporování terorismu.
  • Bezpečnostní rada státu je pracovním orgánem vlády, na starosti má problematiku bezpečnosti země. Tvoří ji premiér a další členové vlády. Dalšími stálými účastníky jsou vedoucí úřadu vlády, guvernér České národní banky a předseda Správy státních hmotných rezort. Předsednictvo tvoří premiér, dvojice vicepremiérů, ministr vnitra, zahraničí a obrany.
Autor: